Trwa ładowanie...
d2zcqsh

Rekompensaty za prąd. Uważaj, możesz stracić zasiłek na dzieci

Poważna luka w projekcie ustawy dot. rekompensat za prąd. O tym wicepremier Jacek Sasin nie pomyślał, tysiące osób mogą stracić zasiłek na dzieci. Ustawa jest dopiero konsultowana, więc jeszcze wszystko można zmienić.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Dopłaty do rachunków za prąd. Poważna luka w projekcie ustawy
Dopłaty do rachunków za prąd. Poważna luka w projekcie ustawy (East News)
d2zcqsh

Ceny prądu poszły w górę, ale rząd zapewnia rekompensaty, nad projektem czuwa wicepremier Jacek Sasin. Pieniędzy nie dostaniemy na konto, trzeba będzie złożyć specjalny wniosek, a po 15 marca 2021 r. kwota od 34 do maksymalnie 306 zł zostanie odliczona od rachunku. Wysokość rekompensaty będzie zależna od zużycia energii w całym 2020 r.

Czytaj też: Gigantyczny rachunek. Każdy może wpaść w tę pułapkę

Z publicznych pieniędzy na realizację programu pójdzie - jak szacuje rząd - 2,43 mld zł. Pieniądze za pomniejszone rachunki klientów trafią na konta firm energetycznych. Rząd jednak nie pomyślał o jednym. Jak podaje "Fakt", w projekcie znajduje się poważna luka. Dopłaty do prądu będą wliczać się do progu dochodowego w przypadku osób korzystających z zasiłków rodzinnych i świadczeń z Funduszu Alimentacyjnego.

d2zcqsh

To oznacza, że rodzina z dziećmi, która dostanie dopłatę do prądu i przez to przekroczy próg dochodowy (w przypadku zasiłku rodzinnego to 674 zł na osobę, w przypadku Funduszu Alimentacyjnego – 800 zł), może stracić zasiłki na dzieci, a co miesiąc korzysta z takiej pomocy ponad 2 mln osób. Projekt ustawy wciąż jest konsultowany, więc jeszcze wszystko można zmienić.

Czytaj także: Sasin o specustawie. "Odpowiada na potencjalne zagrożenia"

Jak będą kształtowały się rekompensaty? Gospodarstwo domowe, które zużyje rocznie między 63 a 500 kWh, otrzyma 34,08 zł rekompensaty. Przy zużyciu między 500 a 1200 kWh można liczyć na 82,80 zł, a przy przedziale 1200 a 2800 kWh - 190,86 zł.

Obejrzyj: Rekompensaty za prąd. "Kreatywna księgowość rządu"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2zcqsh

Podziel się opinią

Share
d2zcqsh
d2zcqsh