Trwa ładowanie...
buffett
23-01-2014 09:45

Rekordowy zakład Warrena Buffetta. Miliard dolarów do wygrania

Miłośnicy koszykówki mogą zgarnąć gigantyczne pieniądze za poprawne wytypowanie wyników meczów. Gwarantowana nagroda dla zwycięzcy wynosi aż miliard dolarów, jednak szanse na wygraną są znikome.

Share
Rekordowy zakład Warrena Buffetta. Miliard dolarów do wygraniaŹródło: AFP, fot: Drew Angerer
dwf34ov

Konkurs na poprawne wytypowanie wyników wszystkich meczów rozgrywek akademickiej ligi NCAA ogłosiła firma Quicken Loans, ale za nagrodą stoi jeden z najbogatszych ludzi na świecie, inwestor giełdowy Warren Buffett. To jego firma ubezpiecza konkurs, a sam miliarder stoi za pomysłem nagrody.

- To będzie wspaniała zabawa. Wyobraźcie sobie tylko, co będzie, gdy przed ostatnim meczem zostanie tylko jedna osoba [z idealnie wytypowanymi wynikami] - powiedział Warren Buffett. - Pójdę z nią wtedy na ten mecz, a w kieszeni będę trzymał czek... Sądzę, że będziemy kibicować przeciwnym drużynom - dodał miliarder.

Opisana przez Buffetta sytuacja jest jednak bardzo mało prawdopodobna. Z czysto matematycznych kalkulacji wynika, że szansa na poprawne wytypowanie wyników wszystkich 67 meczy jest mniejsza niż jeden do 9 trylionów. Ezra Miller, profesor matematyki z uniwersytetu Duke, twierdzi co prawda, że dla doświadczonych graczy szansa rośnie do poziomu jeden do miliarda. Zdaniem matematyka przy zakładanych 10 milionach graczy dopuszczonych do konkursu Buffett może zarobić ok. 10 milionów dolarów. Oczywiście wciąż wystawia się na ryzyko utraty sporych pieniędzy.

dwf34ov

- Podejmujemy większe ryzyko w ramach tego ubezpieczenia niż ktokolwiek inny na świecie. Jednak dysponujemy też większym kapitałem niż ktokolwiek inny - powiedział Buffet. Miliarder zwrócił też uwagę, że jego fundusz tracił już większe sumy z powodu zdarzeń losowych. Na przykład huragan Katrina spowodował dla niego straty rzędu 3 mld dolarów.

Ewentualny zwycięzca może liczyć na wypłatę 25 mln dolarów rocznie przez 40 lat lub jednorazowy przelew w wysokości 500 mln dolarów.

dwf34ov
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dwf34ov
dwf34ov