Trwa ładowanie...
d2nu250
23-11-2015 12:30

Remont jazów na śląskich i opolskich rzekach kosztem 7 mln zł

Kosztem 7 mln zł Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Gliwicach remontuje jazy na śląskich i opolskich rzekach, którymi administruje. Dzięki tym pracom zwiększy się bezpieczeństwo mieszkańców i terenów położonych w sąsiedztwie rzek.

Share
d2nu250

Jazy to budowle hydrotechniczne, których zadaniem jest przepuszczanie nadmiaru wody w korycie czy jej okresowe piętrzenie. Jazy piętrzą wodę i kierują ją poniżej, do kanału lub koryta innego cieku. Służą również zasileniu kanałów żeglownych czy odcinków rzek, na których odbywa się żegluga.

Ponieważ zwykle przegradzają w poprzek dany ciek, usprawniają przepływ wód wezbraniowych, lodu, czy konarów powalonych drzew, niesionych przez nurt wody.

Jak poinformowała w poniedziałek rzeczniczka Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej Linda Hofman, prace objęły 2 jazy na rzece Kłodnicy w Gliwicach oraz w 1 w Rudzińcu, w gminie Pławniowice. Roboty o podobnym zakresie miały miejsce również w miejscowości Ujazd, gdzie wyremontowano jaz Kanału Gliwickiego, a także w Kędzierzynie-Koźlu na Nowej Odrze. Większość prac zakończyła się jesienią tego roku. Jedna z budowli w Gliwicach, gdzie remont rozpoczął się w październiku tego roku, będzie gotowa na początku przyszłorocznego lata.

Środki na prowadzenie prac pochodzą z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Ich łączny koszt to blisko 7 mln zł.

d2nu250

"Jazy po zakończonych pracach zyskały nowe warstwy betonu, nowe lub wyremontowane klapy, mechanizmy napędowe i uszczelnienia, gruntowną konserwację przeszły segmenty jazów. Starą i wysłużoną sieć energetyczną i sterowania zastąpiła nowa, nowe są również zamknięcia remontowe. Wyremontowano też budynki maszynowni jazów, gdzie znajdują się mechanizmy sterujące budowlą hydrotechniczną. Dodatkowo jaz w Rudzińcu doczekał się nowego budynku maszynowni" - powiedział zastępca dyrektora RZGW w Gliwicach ds. utrzymania wód Stanisław Gruszczyński.

Utrzymanie budowli hydrotechnicznych w pełnej sprawności pozwala administratorowi rzeki na odcinkowe sterowanie wodą w korycie cieku. Gdy dochodzi do konieczności prowadzenia wód wezbraniowych, czy zasilenia kanału żeglugowego, gdzie okresowo występuje niedobór wody, zarządzający rzeką mogą posłużyć się jazem, by przepuścić przez niego odpowiednią ilość wód.

d2nu250
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2nu250
d2nu250