Resort Błaszczaka szykuje nowy system alarmowania o zagrożeniach. Będzie też lepsze zaplecze dla ratowników

Wojewodowie zostaną zobowiązani do zmodernizowania systemu informowania, ostrzegania i alarmowania ludności o zagrożeniach, którego podstawowym elementem będą syreny alarmowe - przewiduje projekt ustawy o ochronie ludności i obronie cywilnej autorstwa MSWiA z końca 2016 r.

Resort Błaszczaka szykuje nowy system alarmowania o zagrożeniach. Będzie też lepsze zaplecze dla ratowników
Źródło zdjęć: © PAP | Dominik Kulaszewicz
Tomasz Sąsiada

14.08.2017 11:57

System alarmowania ma się opierać także na informacjach radiowych, graficznych i tekstowych. Będą one się pojawiały w trakcie emisji programów telewizyjnych i w internecie. Kolejnym elementem systemu mają być smsy lub wiadomości poczty głosowej przesyłane na telefony komórkowe ludzi znajdujących się w zagrożonym rejonie.

Nowe przepisy, nad którymi od kilku miesięcy pracuje resort, mają uporządkować i ujednolicić wszystkie regulacje prawne w zakresie ochrony ludności i obrony cywilnej.

- 27 lat temu obrona cywilna opierała się na strukturach paramilitarnych. Dziś na całym świecie, w Unii Europejskiej, obrona cywilna wygląda zupełnie inaczej. Chodzi o stworzenie kompleksowej ustawy w tym zakresie - mówił pod koniec ubiegłego roku komendant główny Państwowej Straży Pożarnej gen. brygadier Leszek Suski, uzasadniając potrzebę zmian prawnych.

Podstawowym elementem systemu mają być syreny alarmowe. Za ich budowę i rozbudowę ma odpowiadać wojewoda, a za utrzymanie i naprawy - samorządy. "Podmioty zarządzające systemami monitorowania sytuacji zagrożeń są obowiązane do niezwłocznego przekazywania organom ochrony ludności informacji o możliwości wystąpienia zagrożenia i przewidywanej skali jego zasięgu" - czytamy w projekcie nowych przepisów.

Ponadto projekt przewiduje utworzenie Centralnej Bazy Magazynowej, w ramach której powstaną działające całą dobę bazy logistyczne z niezbędnym sprzętem dla służb ratowniczych. Będzie można z nich korzystać w przypadku sytuacji kryzysowych. W pierwszym etapie mają zostać utworzone trzy centra logistyczne, które mają działać w oparciu o szkoły Państwowej Straży Pożarnej w Bydgoszczy, Częstochowie i Krakowie.

Ministerstwo zakłada, że czas niezbędnej pomocy nie może być dłuższy niż 6 godzin od czasu zadysponowania.

Funkcjonujące 24 godziny na dobę centra mają być uruchamiane również podczas organizowania międzynarodowych akcji pomocy ratowniczej i humanitarnej. "Zaplanowana lokalizacja baz w pobliżu węzłów komunikacyjnych, lotnisk oraz sposób zarządzania, dostęp do zasobów on-line, a także zaprojektowanie lądowisk dla śmigłowców, daje gwarancję mobilności i natychmiastowego wsparcia zarówno na terenie kraju, jak i za granicą" - wyjaśnia MSWiA.

Centralna Baza Magazynowa ma być finansowana z budżetu Szefa Ochrony Ludności i Obrony Cywilnej Kraju.

Projekt przewiduje także uruchomienie Krajowego Centrum Szkolenia Ochrony Ludności. Ma się ono zająć "przygotowaniem kadry urzędników zatrudnionych w strukturach administracji rządowej i samorządowej, systemie oświaty, przedsiębiorstwach oraz organizacjach społecznych".

Źródło artykułu:PAP
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (6)
Zobacz także