Resort pracy zachęca samorządy do wprowadzania Karty Dużych Rodzin

Ministerstwo pracy i polityki społecznej zachęca samorządy do wprowadzania
karty dużych rodzin. Karta daje rodzinom z trojgiem i więcej dzieci zniżki np. na bilety
komunikacji miejskiej, przy wejściu na obiekty sportowe, do kin czy w opłatach za przedszkole

Resort pracy zachęca samorządy do wprowadzania Karty Dużych Rodzin

18.06.2013 | aktual.: 18.06.2013 14:32

Według resortowych danych, kartę dużych rodzin wprowadziło dotąd w Polsce ponad 50 samorządów. Karty funkcjonują zarówno w dużych miastach, jak Wrocław czy Gdańsk, jak i mniejszych gminach, np. w Żabiej Woli czy Zielonce. W Grodzisku Mazowieckim karta uprawnia np. do 50 proc. zniżki na bilety do kina czy na basen.

Aby rozpowszechnić kartę wśród pozostałych samorządów minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz powołał zespół ds. propagowania samorządowych kart dużych rodzin. Kieruje nim wiceminister Elżbieta Seredyn, a w prace zespołu włączyła się prezes Związku Dużych Rodzin "Trzy Plus", Joanna Krupska. W skład zespołu wchodzą też przedstawiciele władz samorządowych z miejscowości, które już taką kartę wprowadziły oraz eksperci MPiPS.

W najbliższym czasie zespół ma przygotować informator dla samorządów, zawierający wykaz dobrych praktyk w zakresie wdrażania karty dużych rodzin. "Zespół będzie także monitorował wdrażanie Karty Dużych Rodzin na terenie kraju oraz rekomendował inne działania, podejmowane na rzecz wspierania rodzin wielodzietnych" - zapowiada ministerstwo pracy na swoich stronach internetowych.

Karta dużych rodzin to zbiór przywilejów dla rodzin posiadających troje i więcej dzieci pozostających na utrzymaniu rodziców. Co istotne, do jej uzyskania nie jest wymagane kryterium dochodowości.

System kart dużych rodzin popiera też prezydent Bronisław Komorowski. Jego kancelaria ogłosiła niedawno program "Dobry klimat dla rodziny", w którym postuluje się m.in. wprowadzenie ogólnopolskiej karty dużych. (PAP)

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (1)