Trwa ładowanie...

Resort rolnictwa stara się o 100 mln euro na odbudowę gospodarstw po powodzi

Wystąpiliśmy do Komisji Europejskiej o przesunięcie 100 mln euro na odtworzenie potencjału produkcyjnego gospodarstw zniszczonych przez tegoroczną powódź - powiedział w czwartek w Sejmie wiceminister rolnictwa Tadeusz Nalewajk.

Resort rolnictwa stara się o 100 mln euro na odbudowę gospodarstw po powodziŹródło: AFP
d39vg57
d39vg57

- Łatwiej jest wymienić w zalanym zakładzie przysłowiową rurkę, czy inny zniszczony element, niż odbudować potencjał produkcyjny gospodarstwa, szczególnie jeżeli dotyczy to upraw wieloletnich" - powiedział Nalewajk, który odpowiadał na pytania posłów PiS. Posłowie chcieli wiedzieć, na jakie wsparcie mogą liczyć rolnicy i czy nie jest ono niższe, niż to przeznaczone dla przedsiębiorców.

Wyjaśnił, że wsparcie otrzymaliby rolnicy, którym powódź zniszczyła gospodarstwa. Jak mówił Nalewajk, o przesunięcie na ten cel pieniędzy z Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich resort wystąpił w czerwcu. Pieniądze mogłyby być przeznaczone m.in. na odbudowę budynków związanych z produkcją, nie budynków mieszkalnych. - Myślę, że jesteśmy w stanie, żeby jeszcze w ramach PROW poszukać środków finansowych, żeby to działanie rozszerzyć, bo tu pieniądze będą dawane z góry, w formie grantu do 130 proc. strat i rozliczane na podstawie faktur. I w tym działaniu byłaby również możliwość zakupienia i odtworzenia materiału nasadzeniowego na trwałe plantacje - dodał.

Resort planował przeznaczenie 59,1 mln euro na internet szerokopasmowy, chce jednak skierować te środki na wojewódzkie zarządy melioracji i urządzeń wodnych po to, aby wesprzeć te instytucje - powiedział.

Przypomniał, że w wyniku tegorocznej powodzi zostało zalanych ok. 130 tys. gospodarstw.

d39vg57
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d39vg57

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj