Trwa ładowanie...

Resort zdrowia przypomina zasady wystawiania recept na bezpłatne leki dla seniorów

Recepta na bezpłatne leki będzie mogła być wystawiona najwcześniej w dniu 75. urodzin pacjenta i nie będą jej mogli wypisywać m.in. lekarze w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej - przypomina resort zdrowia w specjalnym komunikacie.

Resort zdrowia przypomina zasady wystawiania recept na bezpłatne leki dla seniorówŹródło: Fotolia
d1uuc2g
d1uuc2g

W specjalnym komunikacie dla lekarzy, pielęgniarek i farmaceutów ministerstwo przypomina, że prawo do bezpłatnych leków, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia oraz wyrobów medycznych mają seniorzy od dnia 75. urodzin - recepta na bezpłatne leki może być wystawiona najwcześniej w tym dniu.
Receptę na bezpłatne leki mogą wystawiać wyłącznie uprawnieni lekarze i pielęgniarki podstawowej opieki zdrowotnej (POZ) oraz lekarze z prawem wykonywania zawodu, którzy zaprzestali jego wykonywania, gdy wypisują receptę dla siebie lub członków najbliższej rodziny.

Pacjenci recept na bezpłatne leki nie otrzymają natomiast m.in. od lekarzy POZ w ramach nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej oraz od lekarzy bez specjalizacji, którzy wspomagają działalność przychodni.

Należy także pamiętać, że lekarze POZ nie mogą wystawiać recept na bezpłatne leki pacjentom, którzy nie są przypisani ani do ich listy aktywnej, ani do listy aktywnej świadczeniodawcy, u którego są zatrudnieni lub wykonują zawód (a więc przychodni, do której pacjent jest zapisany). Oznacza to, iż lekarz, który na co dzień nie opiekuje się pacjentem, ale udzieli mu pomocy np. podczas podróży, nie będzie mógł mu wystawić recepty na bezpłatny lek.

Wyjątkiem od tej zasady jest wystawianie recept seniorom spoza listy aktywnej w ramach zastępstwa lekarza POZ. Uprawniony lekarz POZ, który zastępuje nieobecnego medyka, może wystawić receptę seniorowi spoza swojej listy aktywnej, jeżeli jest on pacjentem innego lekarza w tej samej przychodni. "Dotyczy to także sytuacji zastępstwa, gdy lekarz POZ, który prowadzi samodzielnie indywidualną praktykę lekarską, ma urlop lub jest chory" - dodaje ministerstwo.

d1uuc2g

Recept na bezpłatne leki nie mogą też wystawiać lekarze specjaliści. Jeśli specjalista leczy pacjenta środkami, które znajdują się na wykazie bezpłatnych leków, musi przekazać tę informację lekarzowi POZ. Ten wówczas będzie mógł wystawić specjalnie oznaczoną receptę, dzięki czemu pacjent dostanie w aptece lek bezpłatnie.

"Wprowadzenie bezpłatnego dostępu do wybranych leków dla pacjentów, którzy ukończyli 75 lat, nie może być podstawą do zmiany przez lekarza specjalistę zasad leczenia (prowadzonej farmakoterapii), jeżeli zmiana nie jest oparta na aktualnej wiedzy medycznej" - podkreśla ministerstwo.

Bezpłatne leki przysługują seniorom jedynie we wskazaniach określonych w decyzji o objęciu refundacją. "Jeżeli lek jest refundowany we wszystkich zarejestrowanych wskazaniach, to jest w nich wszystkich bezpłatny dla pacjenta. Jeżeli natomiast lek jest refundowany w określonych wskazaniach, to jest bezpłatny dla seniorów tylko i wyłącznie w tych właśnie wskazaniach" - wyjaśnia ministerstwo.

Resort przypomina także zasady wypisywania recept na bezpłatne leki: lekarze lub pielęgniarki w polu "kod uprawnień dodatkowych" powinni wpisać symbol "S" (jeśli pacjent ma jeszcze dodatkowe uprawnienia, wówczas należy wpisać oba kody uprawnień). Natomiast w polu "odpłatność" lekarz będzie wpisał poziom odpłatności, z jakim lek byłby ordynowany w przypadku refundacji na zasadach ogólnych (czyli 30 proc. lub 50 proc.).

d1uuc2g

Jeśli pacjent przedstawi receptę z symbolem "S", farmaceuta ma obowiązek wydać przepisane na niej leki w wariancie finansowym, który jest najkorzystniejszy dla pacjenta. Ministerstwo przypomina także, że farmaceuta nie ma możliwości dopisania "S" na recepcie, dlatego lekarz wystawiający receptę seniorowi powinien koniecznie pamiętać o wpisaniu tego symbolu.

Pierwsze bezpłatne leki seniorzy będą mogli otrzymać 1 września, gdy wejdzie w życie podpisany już przez ministra zdrowia wykaz bezpłatnych leków. Na liście tej znajduje się 1129 preparatów i 68 substancji czynnych - są to przede wszystkim medykamenty związane z leczeniem chorób wieku podeszłego. Będzie mogło skorzystać z nich ok. 3 mln seniorów. Resort zdrowia szacuje, że leki umieszczone w tym wykazie pozwolą zaoszczędzić pacjentom ponad 310 mln zł.

d1uuc2g
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1uuc2g