Trwa ładowanie...
d2u0fnt

RM przyjęła ustawę umożliwiającą udzielenie FUS pożyczki z budżetu - CIR

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych - podało w komunikacie CIR.

Share
d2u0fnt

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych - podało w komunikacie CIR. Nowelizacja ustawy umożliwia udzielanie Funduszowi Ubezpieczeń Społecznych nieoprocentownych pożyczek z budżetu państwa oraz Funduszu Rezerwy Demograficznej (FRD).

"Obecnie obowiązujące prawo dopuszcza możliwość zasilania FUS dotacjami z budżetu państwa. Nie dopuszcza natomiast możliwości w przypadku trudności finansowych FUS zasilenia tego funduszu pożyczką zaciągniętą z budżetu państwa, podobnie jak to ma miejsce w przypadku Narodowego Funduszu Zdrowia. W związku z tym projekt nowelizacji ustawy przewiduje możliwość udzielenia FUS nieoprocentowanej pożyczki z budżetu państwa. Byłaby ona zgodnie z projektem ustawy wykorzystywana jedynie na wypłatę świadczeń gwarantowanych przez państwo" - napisano w komunikacie.

"Oprócz możliwości wykorzystania środków FRD na uzupełnienie niedoboru funduszu emerytalnego powstałego z przyczyn demograficznych, FUS będzie mógł pożyczać z FRD pieniądze na zapewnienie płynności. Warunkiem pożyczki jest konieczność zwrócenia tych środków Funduszowi Rezerwy w terminie do 6 miesięcy od dnia ich otrzymania. Pożyczki te mają być również nieoprocentowane" - dodano.(PAP)

fdu/ ana/

d2u0fnt

Podziel się opinią

Share
d2u0fnt
d2u0fnt