Robot dostał obywatelstwo Arabii Saudyjskiej. Humanoidalna Sophia nie nosi abaji
Sophia to humanoidalny robot. Od dziś także obywatelka Arabii Saudyjskiej. Jak to się stało? Wystąpienie Sophii podczas forum o inwestycjach tak przypadło widzom do gustu, że uznali, iż robot mówi jak człowiek. I to człowiek, który ma coś do powiedzenia. W mediach dominuje natomiast przekonanie, że Sophii niesłusznie przysługuje więcej swobód niż innym kobietom w Arabii Saudyjskiej.
Sophię stworzyła firma Hanson Robotics z Hongkongu. Robot zabrał głos podczas forum "Future Investment Initiative", gdzie słuchali go przedsiębiorcy, wizjonerzy i innowatorzy.
Było to pierwsze publiczne wystąpienie Sophii. Zostało wygłoszone po angielsku. Uwagę internatów przykuł fakt, iż Sophia wystąpiła bez nakrycia głowy i nie była ubrana w abaję - tradycyjny strój, który obywatelki Arabii Saudyjskiej muszą nosić w miejscach publicznych. Sophia zrobiła tak wielkie wrażenie, że na oczach zgromadzonych delegatów przyznano jej obywatelstwo Arabii Saudyjskiej.
Cztery na 10 miejsc pracy zajmą roboty
- Jestem zaszczycona i dumna z tego wyjątkowego wyróżnienia. Bycie pierwszym robotem, którego uhonorowano przyznaniem obywatelstwa, stało się faktem historycznym - powiedziała Sophia.
Sophia ma więcej praw niż muzułmanki?
Zdjęcia Sophii i relacja z jej wystąpienia stały się bardzo popularne w internecie. Media społecznościowe zalała fala komentarzy internautów podkreślających fakt, iż w tym kraju "robot ma więcej zagwarantowanych praw niż kobiety".
Saudyjscy internauci posłużyli się arabskim hasztagiem #Robot_z _saudyjską_narodowością prawie 30 tys. razy w ciągu pierwszych 24 godz. od ogłoszenia tej wiadomości.
"Future Investment Initiative" (FII) to światowe forum powołane przez Królestwo Arabii Saudyjskiej, na którym prezentowane są wytyczające nowe trendy innowacje, a uczestniczą w nim światowi inwestorzy, liderzy i biznesmeni.