Trwa ładowanie...
d1c09gn
finanse
18-01-2011 13:25

Roczny indeks Lewiatan wzrósł w XII o 2 pkt., kwartalny indeks zyskał 3 pkt.- PKPP Lewiatan

18.01. Warszawa (PAP) - Indeks Biznesu PKPP Lewiatan w grudniu zyskał w notowaniu rocznym dwa punkty, osiągając 46 pkt., natomiast indeks kwartalny wzrósł o trzy punkty do poziomu...

d1c09gn
d1c09gn

18.01. Warszawa (PAP) - Indeks Biznesu PKPP Lewiatan w grudniu zyskał w notowaniu rocznym dwa punkty, osiągając 46 pkt., natomiast indeks kwartalny wzrósł o trzy punkty do poziomu 52 pkt. - podał w komunikacie PKPP Lewiatan. Rosnący trend został też utrzymany we wstępnej prognozie na 2011 rok z notowaniem na poziomie 58 pkt.

"Dane za dwa miesiące ostatniego kwartału potwierdzają utrwalenie tendencji wzrostowej. Utrzymuje się wysoka dynamika konsumpcji, która staje się czynnikiem napędzającym wzrost PKB. Mimo obaw nie słabnie też eksport, oraz udało się zatrzymać spadkową tendencję w inwestycjach. Wykorzystanie mocy wytwórczych, wzrost napływu inwestycji zagranicznych, oraz wzrost nowych kredytów korporacyjnych mogą być sygnałem, że przedsiębiorstwa znowu zaczynają inwestować" - napisano w komentarzu.

Rozkład notowań oznacza, że oczekuje się raczej trendu stopniowej poprawy koniunktury niż stabilizacji osiągniętego umiarkowanego tempa wzrostu.

"Indeks na 2011 rok nie tylko przekroczył granice połowy skali, ale ma wyższe notowanie w stosunku do ostatniego z roku ubiegłego aż o 12 pkt. Sugeruje to tempo wzrostu w tym roku wyraźnie powyżej 4 proc. Dane za dwa miesiące ostatniego kwartału potwierdzają utrwalenie tendencji wzrostowej w kierunku pełnego wykorzystania potencjału rozwojowego gospodarki. Produkcja sprzedana przemysłu powróciła do dwucyfrowej dynamiki, a tempo wzrostu sprzedaży detalicznej znacznie przewyższa to z poprzedniego kwartału" - napisano.

d1c09gn

INDEKS POPYTU GLOBALNEGO

Indeks popytu globalnego (ocenia konsumpcję krajową, eksport, inwestycje krajowe i zagraniczne) za ub. rok poprawił się w grudniu o jeden punkt do 45 pkt., ale już indeks kwartalny wzrósł o cztery punkty do 57 pkt., zaś indeks roczny na 2011 rok skoczył aż o 16 pkt. do 61 pkt. osiągając poziom nie notowany od końca 2008 r.

"Można oczekiwać, że najbliższe kwartały przyniosą już wyraźne przyspieszenie nakładów inwestycyjnych przedsiębiorstw, co wzmocni dodatkowo popyt krajowy, który stanie się główną dźwignią wzrostu w tym roku" - dodano.

INDEKS FINANSÓW

d1c09gn

Indeks finansów, oceniający rentowność i płynność finansową przedsiębiorstw, zmiany realnej podaży kredytu oraz stopy procentowej, na ostatni kwartał ub. roku podniósł się o jeden punkt do 48 pkt., a indeks roczny na nowy 2011 rok o cztery punkty do 50 pkt.

"W ciągu roku firmy zwiększyły depozyty w bankach o ponad 10 proc., a kredyt korporacyjny prawie nie uległ zmianie, jednak w listopadzie po raz pierwszy od pół roku zauważalnie wzrosła wartość nowych kredytów korporacyjnych. Może to być pierwszym sygnałem, że przedsiębiorstwa znowu zaczynają inwestować. Od półtora roku stopy procentowe nie zmieniały się, teraz jednak wraz ze wzrostem oczekiwań inflacyjnych istnieje groźba podwyżek, co może podrożyć koszt kapitału w tym roku" - napisano.

INDEKS MAKROEKONOMICZNY

d1c09gn

Indeks makroekonomiczny (obejmuje inflację, deficyt finansów publicznych, stopę bezrobocia, oraz stopień konkurencyjności gospodarki) powoli zaczyna się podnosić. Indeks kwartalny i roczny za ub. rok wzrosły odpowiednio do 43 i 44 pkt., ale indeks noworoczny skoczył aż do 63 pkt., czyli o prawie dwadzieścia punktów.

"Oznacza to istotną zmianę oczekiwań co do stabilizacji równowagi makroekonomicznej w nowym roku. O ile czynniki makroekonomiczne notowane były dotąd najniżej spośród indeksów czynników, to teraz oczekuje się raczej poprawy zarówno na rynku pracy, jak i w zakresie deficytu rachunku obrotów bieżących z zagranicą, dzięki utrzymaniu niskiego deficytu handlowego, a także przywrócenia ściślejszej kontroli nad deficytem budżetowym. Mimo przejściowego wzrostu inflacji nie przewiduje się trwałego przekroczenia górnego progu wyznaczonego przez RPP" - napisano.

INDEKS POLITYCZNY

Indeks polityczny (ocenia wpływ czynników politycznych) wykazuje teraz tendencję spadkową; kwartalny skurczył się o jeden punkt do 53 pkt., a noworoczny spadł o trzy punkty - do 50 pkt. (PAP)

nik/ asa/

d1c09gn
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1c09gn