Roczny zasiłek dla bezrobotnych
Od stycznia bezrobotni w opolskim będą dostawać zasiłek przezrok, a nie sześć miesięcy
29.10.2012 | aktual.: 29.10.2012 16:00
Od stycznia bezrobotni w pow. nyskim (opolskie) będą dostawać zasiłek przez rok, a nie sześć miesięcy - ze względu na znacznie wyższe od średniej krajowej bezrobocie w całym powiecie. W całym kraju zasiłek wypłacany jest przez rok w 109 powiatach.
Jak wyjaśnił dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Nysie Kordian Kolbiarz, zgodnie z ustawą o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy roczny zasiłek dla bezrobotnych jest wypłacany w tych powiatach, w których na koniec czerwca roku poprzedniego stopa bezrobocia wyniosła 1,5-krotność stopy bezrobocia w kraju.
"W powiecie nyskim tak się właśnie stało. Obecnie stopa bezrobocia to 19 proc., a średnia w całym kraju na koniec września wyniosła 12,4 procent" - sprecyzował. "Do końca roku bezrobocie w powiecie nyskim zapewne będzie jeszcze wyższe. Na koniec września zarejestrowanych mieliśmy 8,8 tys. osób, a już 15 października liczba ta wzrosła do 9,5 tys." - dodał.
Zdaniem Kolbiarza, sytuacji nie poprawią subsydiowane miejsca pracy, których jeszcze w tym roku PUP w Nysie chce stworzyć 300. "Ci ludzie, po okresie finansowanego przez nas zatrudnienia, wrócą do rejestrów" - sądzi szef nyskiego urzędu pracy.
Kolbiarz powiedział PAP, że po upublicznieniu informacji o wydłużeniu od stycznia okresu wypłacania zasiłku w urzędzie pracy do roku rejestruje się mniej osób. "Nic dziwnego, ludzie wolą odczekać kilka miesięcy i zapisać się w nowym roku, by załapać się na dłuższy zasiłek. Na dodatkowych sześciu miesiącach zyskają ok. 4 tys. złotych" - wyjaśnił.
Aby otrzymać prawo do rocznego zasiłku, trzeba w ostatnich 18 miesiącach mieć przepracowany co najmniej rok.
12-miesieczny zasiłek wypłacany jest od kilku lat także w powiecie brzeskim, gdzie obecnie stopa bezrobocia wynosi obecnie 19,7 proc. Dyrektor PUP w Brzegu Zbigniew Kłaczek powiedział PAP, że bez pracy w powiecie brzeskim jest ponad 5,8 tys. osób. Z rocznego zasiłku korzysta ponad 1,3 tys.
Zdaniem Kłaczka roczny zasiłek to dobre rozwiązanie np. dla osób słabo wykwalifikowanych albo takich, które aktywnie szukają pracy. "Pozwala przetrwać trudny czas, przekwalifikować się, dokształcić. Nie mobilizuje jednak grupy osób, które wychodzą z założenia, że lepiej być bezrobotnym niż pracować za najniższą pensję krajową" - podsumował dyrektor brzeskiego PUP.
Jak poinformowało PAP biuro prasowe Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej, 12-miesięczny zasiłek w 2012 r. wypłacany jest w 109 powiatach. Najwięcej powiatów, w których obowiązuje roczny zasiłek, znajduje się w województwach: kujawsko-pomorskim (17 powiatów), warmińsko-mazurskim (16), zachodniopomorskim (14), dolnośląskim (13) i mazowieckim (12).
W województwie łódzkim w żadnym powiecie nie obowiązuje zasiłek 12-miesięczny. Natomiast w województwach małopolskim, opolskim i wielkopolskim w roku 2012 jest po jednym powiecie, w którym zasiłek wypłacany jest przez 12 miesięcy.
Jak wyjaśniło biuro prasowe MPiPS, prawo do rocznego zasiłku przysługuje też bezrobotnym powyżej 50. roku życia mającym jednocześnie co najmniej 20-letni okres uprawniający do zasiłku, lub osobom, które mają na utrzymaniu co najmniej jedno dziecko w wieku do 15 lat, a mąż lub żona tego bezrobotnego - też pozostający bez pracy - utracili prawo do zasiłku z powodu upływu okresu jego pobierania już po dniu nabycia prawa do zasiłku przez tego bezrobotnego.