Trwa ładowanie...

Rok 2022 w nieruchomościach oczami ekspertów

Rynek nieruchomości stoi pod wieloma znakami zapytania. Z jednej strony Nowy Ład, rosnąca inflacja oraz koronawirus mogą przynieść pewne zawirowania cen. Z drugiej jednak niepewna sytuacja trwa już od dłuższego czasu, co może wpływać na powolne wygaszanie popytu na nieruchomości. Jak zatem może wyglądać rok 2022 na rynku domów i mieszkań?

Artykuł sponsorowany
ronstikronstikŹródło: materiały partnera
dpjd2eb
dpjd2eb
  • Niepewność na świecie

Wiele wydarzeń na arenie międzynarodowej może znacząco wpływać na ceny nieruchomości. Wśród nich wymienić należy:

  • wciąż trwającą pandemię. Ostatnia mutacja COVID nie jest już tak niebezpieczna, jak poprzednie. Mimo dużej liczby zachorowań szpitale nie są mocno obciążone. Jednak cały czas nie ma pewności, czy kolejna fala nie będzie wymagać przywrócenia obostrzeń. Ich wpływ na gospodarkę całego globu jest wciąż odczuwalny między innymi poprzez inflację we wszystkich państwach świata;
  • działania Rosji oraz Białorusi. Wojna we wschodniej Europie już trwa. Ma to ogromne przełożenie na poczucie bezpieczeństwa mieszkańców wschodniej Polski. Będzie to wpływać na popyt nieruchomości w tych regionach, a nawet może z czasem spowodować migrację ludności w kierunku zachodnim;
  • inflacjana całym świecie osiąga poziomy niewidziane od czasów Zimnej Wojny. Spowodowane jest to obostrzeniami przeciw COVID, co pociągnęło za sobą dodruk dużej ilości pieniędzy. Nie bez znaczenia jest niepewność na rynku gazu.

Widoczne są wyraźne zawirowania na świecie, które zwiększają poziom niepewności. Przekładają się również na spadek wartości pieniądza.

  • Zmiany w Polsce

Także lokalnie w Polsce zachodzą zmiany, które będą mieć kolosalny wpływ na rynek nieruchomości. Jest to przede wszystkim walka rządu oraz Rady Polityki Pieniężnej ze zbyt wysoką inflacją. Podnoszenie stóp procentowych oraz Nowy Ład z pewnością odmienią rynek nieruchomości. Skuteczność podjętych działań stoi pod znakiem zapytania. Już teraz wprowadzone ustawy mają wiele błędów i dziur, które są na bieżąco łatane nowymi przepisami. 

  • Rynek nieruchomości 2022 – czy warto inwestować?

Zarówno w Polsce, jak i na całym świecie, wciąż trwa niepewność. Galopująca inflacja zachęca doinwestowania w nieruchomości w celu ochrony kapitału. Niepewna sytuacja na Ukrainie może przesuwać popyt ze wschodu na zachód kraju.

Z drugiej strony, niepewna sytuacja trwa już od długiego czasu. Oznacza to, że większa część prywatnych inwestorów już zabezpieczyła swoje oszczędności. Czy zatem ceny będą się stabilizować?

– 2022 rok jawi się wielką zagadką. Na razie widoczne jest powolne wyhamowywanie popytu na rynku nieruchomości, jednak rosnąca inflacja oraz wprowadzenie Nowego Ładu może ten trend odwrócić. Także na świecie sytuacja jest niepewna, co może zachęcać do ochrony kapitału przez inwestycje w nieruchomości –stwierdził Marek Kloc Prezes Zarządu Domla.

Czy inwestowanie w nieruchomości w tym momencie to dobry pomysł? Na to pytanie nie można udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Rok 2022 może zaskoczyć nas wieloma niespodziankami. Jeśli zastanawiasz się nad kupnem konkretnego domu lub chcesz wystawić swoją nieruchomość na sprzedaż, skontaktuj się z nami: www.domla.pl Postaramy się doradzić, czy to odpowiedni czas na takie transakcje. Szczególnie w tak dynamicznym czasie, jak rok 2022, właściwa ocena rynku może ulegać częstej zmianie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
Artykuł sponsorowany
dpjd2eb

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dpjd2eb

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj