Trwa ładowanie...
d4birb8

Ronson chce w '14 przekazać ok. 500 lokali i sprzedać ponad 650 lokali; liczy na zysk (aktl.)

...

Share
d4birb8

Dochodzą wypowiedzi przedstawicieli spółki. #

06.03. Warszawa (PAP) - Ronson Europe zamierza w 2014 r. przekazać klientom ok. 500 lokali i sprzedać ponad 650 mieszkań. Mimo, że do klientów trafi w tym roku sporo mieszkań z mniej marżowych projektów, spółka liczy, że pokaże zysk na poziomie netto - poinformowali przedstawiciele spółki.

"W ubiegłym roku przekazaliśmy klientom 474 lokale. Nasz plan zakładał 400-500 sztuk, więc go wykonaliśmy. Po cichu liczyliśmy jednak, że przekroczymy poziom 500 wydanych lokali. Niestety pozwolenie na użytkowanie projektu Verdis II dostaliśmy później, co przełożyło się na mniej przekazań z tej inwestycji w zeszłym roku. Zakładamy, że w tym roku przełamiemy już granicę 500 przekazanych lokali" - powiedział podczas konferencji Tomasz Łapiński, dyrektor finansowy dewelopera.

Spółka informowała wcześniej, że bazą dla tegorocznych przekazań będą 602 lokale, na które składa się: 206 lokali, które zostały wybudowane przed końcem 2013 r., lecz nie zostały jeszcze przekazane klientom (z czego 95 to lokale sprzedane) oraz 396 lokali, których budowa zakończy się w 2014 r. (z czego 258 jest już sprzedanych).

Łapiński poinformował, że pod względem finansowym dobre dla spółki powinny być I i II kwartał tego roku. Słabszych wyników deweloper spodziewa się z kolei w II połowie roku.

d4birb8

"W I kwartale przez rachunek zysków i strat przejdzie zdecydowana większość z 95 lokali sprzedanych lecz nieprzekazanych z już zakończonych projektów, a także całkiem spora liczba lokali z projektu Espresso I (łącznie sprzedanych lecz nieprzekazanych jest w nim 187 lokali - przyp. PAP), na którym przekazywanie mieszkań już trwa" - dodał.

Dyrektor finansowy dewelopera przypomniał, że w tym roku Ronson zamierza zakończyć budowy trzech projektów. Poza wspomnianym warszawskim Espresso I (łącznie 210 lokali), będą to poznańskie inwestycje: Młody Grunwald ze 148 lokalami oraz Chilli III z 38 lokalami.

Łapiński informował PAP na początku roku, że wynik neto spółki w 2014 r. może być bliski zera, ze względu na niższe marże i mniejszą powierzchnię przekazywanych mieszkań.

Podczas konferencji poinformował, że na razie sytuacja jest korzystniejsza niż spółka zakładała wcześniej.

d4birb8

"W całym roku zakładamy zysk. Ceny mieszkań na rynku idą do góry. W projekcie Młody Grunwald, gdzie jeszcze jakiś czas temu zakładaliśmy ujemną marżę, oczekujemy teraz kilkuprocentowej rentowności. Pozostałe do przekazania mieszkania z Verdis II będą generowały ok. 30-proc. marżę, a z Espresso I ponad 20-proc." - skomentował.

"Ostateczny wynik będzie zależał od wielu czynników, jednak na chwilę obecną wydaje się, że będą one działały raczej na plus, np. teoretycznie jeszcze w tym roku może być zrealizowany kolejny etap Sakury" - dodał.

W 2013 r. Ronson zanotował 207 mln zł przychodów oraz 19 mln zł zysku netto. Marża brutto wypracowana przez dewelopera wyniosła w tym czasie 20,6 proc.

RONSON CHCE SPRZEDAĆ W 2014 CO NAJMNIEJ 650 LOKALI

d4birb8

Na koniec 2013 r. w ofercie dewelopera znajdowało się ok. 800 lokali. Jednak w pierwszych miesiącach roku zdążyła się ona już skurczyć.

"Styczeń i luty były pod względem sprzedaży bardzo dobre. Nabywców znalazło 115 naszych lokali. W całym roku chcemy sprzedać co najmniej 650 mieszkań" - powiedział Łapiński.

W 2013 r. Ronson sprzedał 572 lokali o łącznej wartości 222 mln zł.

"Aby zrealizować sprzedaż na poziomie 600+ musimy utrzymywać naszą ofertę na poziomie 1000+, dlatego planujemy uruchamianie kolejnych inwestycji. W tym roku oferta może się powiększyć o ponad 1.200 lokali" - dodał Andrzej Gutowski, dyrektor sprzedaży i marketingu spółki.

d4birb8

Spółka zamierza wprowadzić do sprzedaży cztery nowe lokalizacje: Moko I (190 lokali), Jaśminowa I (101 lokali) i Skierniewicka I (133 lokale) - wszystkie w Warszawie - oraz Copernicus I (149 lokali) w Poznaniu.

Ponadto przygotowywane do uruchomienia są kolejne etapy już realizowanych inwestycji. W Warszawie są to: Sakura IV (114 lokali), Verdis IV (78 lokali) oraz Espresso III (166 lokali), natomiast w innych miastach: Młody Grunwald II (137 lokali) i Chilli City IV (38 lokali) w Poznaniu oraz Panoramika II (105 lokali) w Szczecinie.

"W ostatnich latach prowadziliśmy ok. 10 budów jednocześnie. Operacyjnie jesteśmy jednak w stanie prowadzić w jednym czasie 15 inwestycji i ten poziom w ciągu roku-półtora jesteśmy w stanie osiągnąć" - podał Łapiński.

Pytany o ewentualną emisję akcji w celu zdobycia środków na zakup gruntów, odpowiedział: "Spółka ma obecnie wydzielone środki na zakup jednej działki o wartości kilkunastu milionów złotych. Prowadzimy w tej sprawie negocjacje w Warszawie".

d4birb8

Przypomniał, że Ronson zamierza w tym roku wykupić jeszcze część gruntów przy ul. Jaśminowej w Warszawie. W tym celu zamierza wyemitować obligacje.

"Jest to podstawowy wariant przy zakupie pozostałej części działki przy Jaśminowej. Łączna cena za ten grunt to 84 mln zł. Do zapłaty zostało nam jeszcze ok. 63 mln zł. Wartość emisji będzie jednak mniejsza od tej kwoty" - dodał Łapiński, nie chciał jednak podać więcej szczegółów. (PAP)

jow/ asa/

d4birb8

Podziel się opinią

Share
d4birb8
d4birb8