Trwa ładowanie...
d16yf5f
d16yf5f
rosja

Rosja, Białoruś i Kazachstan planują wspólny obszar gospodarczy

Po zawarciu unii celnej Rosja, Kazachstan i Białoruś chcą utworzyć wspólny obszar gospodarczy. Ma to nastąpić "nie później niż 1 stycznia 2012 roku" - ogłosili w sobotę w Ałma Acie prezydenci tych trzech krajów.
Share
d16yf5f

Zapewniano, że przyczyni się to do poprawy poziomu życia obywateli i trwałego rozwoju gospodarki światowej. "Jesteśmy zobowiązani do pogłębiania procesu integracji w Euroazjatyckiej Wspólnocie Gospodarczej (ros. EwrAzEs)" - głosi wspólne oświadczenie Dmitrija Miedwiediewa, Alaksandra Łukaszenki i gospodarza spotkania Nursułtana Nazarbajewa. Członkami EwrAzEs są też Kirgistan i Tadżykistan.

Prezydenci potwierdzili, że unia celna, uzgodniona przed trzema tygodniami, zacznie funkcjonować 1 stycznia 2010 roku, a zakończenie prac nad utworzeniem wspólnego obszaru celnego nastąpi do 1 lipca 2010 roku.

Nie przedstawiono konkretnych danych, dotyczących wspólnego obszaru gospodarczego. Wicepremier Rosji Igor Szuwałow powiedział, że delegacje przystąpiły do negocjacji w sprawie niezbędnych dokumentów.

d16yf5f

Niemiecka agencja dpa zwraca uwagę, że Zachód domaga się od Rosji szybkiego przystąpienia do Światowej Organizacji Handlu, a teraz przedstawiciele WTO obawiają się, iż nowa unia celna może to opóźnić. Rosja, Kazachstan i Białoruś zapowiedziały już, że będą chciały negocjować w sprawie wspólnego przystąpienia do WTO. "Eksperci podejrzewają Moskwę, że za pomocą nowych sojuszy chce odbudować struktury dawnego Związku Radzieckiego" - pisze dpa.(PAP)

d16yf5f

Podziel się opinią

Share
d16yf5f
d16yf5f