Trwa ładowanie...
usa
13-05-2014 16:10

Rosja chce wyłączyć GPS na swym terytorium

Rosja wyłączy z dniem 1 czerwca znajdujące się na jej terytorium amerykańskie stacje systemu nawigacji satelitarnej GPS, jeśli nie osiągnie porozumienia w sprawie umieszczenia stacji własnego takiego systemu GŁONASS w USA - oświadczył we wtorek wicepremier Dmitrij Rogozin.

Share
Rosja chce wyłączyć GPS na swym terytoriumŹródło: Thinkstockphotos
d4iea3x

Rosja wyłączy 1 czerwca znajdujące się na jej terytorium amerykańskie stacje systemu nawigacji satelitarnej GPS, jeśli nie osiągnie porozumienia w sprawie umieszczenia stacji własnego systemu GŁONASS w USA - oświadczył we wtorek wicepremier Dmitrij Rogozin.

Zagroził, że od 1 czerwca zawieszone zostanie funkcjonowanie tych stacji na terytorium Rosji. Dodał, że stacje GPS w Rosji zostaną zamknięte na stałe, jeśli porozumienie z USA w sprawie systemu GŁONASS nie zostanie osiągnięte do września.

GLONASS (ros. Globalnaja nawigacionnaja sputnikowaja sistiema) – to satelitarny system nawigacyjny obejmujący swoim zasięgiem całą kulę ziemską. Jego budowę rozpoczęto 1 grudnia 1976 w ZSRR. Podobnie jak GPS jest systemem stadiometrycznym, czyli pozycja jest wyznaczana w punkcie przecięcia czterech sfer o promieniach obliczonych na podstawie czasu propagacji sygnału i środkach znanych z depesz nawigacyjnych wysyłanych przez satelity.

d4iea3x

Do niedawna odbiorniki systemu GLONASS produkowane były przez firmy rosyjskie na potrzeby wojska i firm logistycznych. Obecnie produkują je takie firmy jak: Septentrio, Topcon, JAVAD, Magellan Navigation, Novatel, Leica Geosystems czy Trimble Inc. Niektórzy producenci mają w swej ofercie odbiorniki uniwersalne – współpracujące zarówno z systemem GLONASS jak i GPS, np.: 3S Navigation R100/30T, Ashtech Z18, Garmin eTrex 20/30 i inne.

Obsługę systemu GLONASS wprowadzono w niektórych modelach smartfonów m.in. Sony Ericsson Xperia neo V, Apple iPhone 5 i 4S, Samsung Galaxy S III, Samsung Galaxy S IV, Sony Xperia S, Sony Xperia Z, Sony Xperia Z1, HTC One, LG L9 najnowszy (jesień 2013/zima 2014) Acer Liquid S2S2, LG L90 czy
też Nokia Lumia 900. Rosyjski samochód Jo-mobil również posiada odbiornik GLONASS, jak i GPS

Rogozin poinformował również, że w ramach reakcji na nałożenie przez USA sankcji na Rosję w następstwie kryzysu ukraińskiego Moskwa zabroni wynoszenia w kosmos amerykańskich ładunków wojskowych przy użyciu silników rakietowych produkcji rosyjskiej.

Rosyjska reakcja obejmie silniki rakietowe MK-33 i RD-180, w które Rosja zaopatruje Stany Zjednoczone - powiedział Rogozin. - Jesteśmy gotowi dostarczać te silniki, ale pod jednym warunkiem - że nie będą wykorzystywane do wystrzeliwania satelitów wojskowych - oświadczył.

d4iea3x

Rosyjski wicepremier poinformował też, że Rosja nie przystanie na postulat USA, by przedłużyć eksploatację Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) poza rok 2020. Waszyngton chciałby, żeby ISS, która jest projektem 15 państw i przykładem dobrej współpracy rosyjsko-amerykańskiej, funkcjonowała co najmniej do 2024 roku.

Tylko rosyjskie statki kosmiczne Sojuz mogą obecnie dostarczać astronautów na ISS; USA zakończyły swój program promów kosmicznych.

- Zakładamy, że będziemy potrzebowali ISS tylko do 2020 roku - powiedział Rogozin. - Chcemy skierować środki na inne perspektywiczne projektu kosmiczne. Dodał, że plany w tej dziedzinie zostaną przedstawione wkrótce. Oświadczył również, że "rosyjski segment (ISS)może istnieć niezależnie od amerykańskiego, ale amerykański nie może istnieć niezależnie od rosyjskiego".(PAP)

az/ kar/

d4iea3x
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4iea3x
d4iea3x