Trwa ładowanie...

Rosja/Ewentualna decyzja UE o wstrzymaniu South Stream nieistotna

Możliwa decyzja UE o wstrzymaniu projektu budowy Gazociągu Południowego (South Stream) nie wpłynie na jego realizację - powiedział w piątek rosyjski minister energetyki Aleksandr Nowak. Według niego Rosja wciąż prowadzi w tej sprawie konsultacje z KE.

Rosja/Ewentualna decyzja UE o wstrzymaniu South Stream nieistotnaŹródło: Fotolia
d43phob
d43phob

Parlament Europejski przyjął w czwartek rezolucję, w której poruszono m.in. temat bezpieczeństwa energetycznego; PE podkreślił pilną potrzebę zdecydowanej wspólnej polityki bezpieczeństwa energetycznego UE, czyli unii energetycznej, by ograniczyć uzależnienie UE od rosyjskiej ropy i gazu. PE jest zdania, że nie należy budować Gazociągu Południowego, należy natomiast udostępnić inne źródła dostaw.

- Realizacja projektu (South Stream) odbywa się zgodnie z umowami międzyrządowymi między Rosją a pozostałymi krajami uczestniczącymi w projekcie i w świetle prawa międzynarodowego takie umowy nie mogą być zawieszone - powiedział minister Nowak na konferencji prasowej.

- Prowadzimy konsultacje z Komisją Europejską. Projekt nie jest wstrzymany - podkreślił.

Liczący 3600 km South Stream to wspólny projekt rosyjskiego Gazpromu i włoskiej firmy ENI, który ma zapewnić dostawy rosyjskiego gazu do Europy Zachodniej z pominięciem Ukrainy. Ma prowadzić z Rosji przez Morze Czarne do Bułgarii, a następnie do Serbii, na Węgry, do Austrii i Słowenii. Bułgaria twierdzi, że rezygnacja z South Stream, który zapewnia alternatywne drogi dostaw rosyjskich, będzie miała bardzo negatywne skutki dla kraju, toteż Sofia, jak zapowiedziała w czwartek, będzie walczyć o realizację projektu i nie dopuści do jego wstrzymania.

Ukraina, w której interesy uderza gazociąg, gdyż przestaje ona być ważnym krajem tranzytowym dla przesyłu błękitnego paliwa do krajów UE, wielokrotnie w przeszłości apelowała do Rosji o odstąpienie od budowy South Stream.

d43phob
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d43phob