Rosja. Potężna kara za stosowanie dopingu - Mundial i Olimpiada poza ich zasięgiem

Aż cztery lata wynosi okres dyskwalifikacji - Rosja z gigantyczną aferę dopingową. Decyzją Światowej Agencji Antydopingowej (WADA) rosyjscy sportowcy pod flagą swojego kraju nie wystąpią w trakcie najważniejszych imprez sportowych najbliższych lat - m.in. podczas igrzysk w Tokio i Pekinie czy piłkarskich MŚ.

Rosja. Potężna kara za stosowanie dopingu - Mundial i Olimpiada poza ich zasięgiem
Źródło zdjęć: © Getty Images | Paul Gilham
Jakub Stasiak

Rosja. Potężna kara za stosowanie dopingu - Mundial i Olimpiada poza ich zasięgiem

"New York Times" poinformował, że przedstawiciele WADA jednomyślnie podjęli dot. wykluczenia Rosji z imprez sportowych rangi międzynarodowej. To najsurowsza kara w historii, jaką wymierzono przeciwko jednemu krajowi za łamanie przepisów antydopingowych.

Skala oszustw miała jednak duży wpływ na światowy sport, dlatego WADA potraktowała Rosjan bez jakiejkolwiek taryfy ulgowej.

Oglądaj: Rosja. Stacja Tokio. Polki wygrały Puchar Świata. Ewa Trzebińska "pomogła" Rosjankom

Kilka dni temu przyszły (stanowisko obejmie wraz z początkiem 2020 roku) szef Światowej Agencji Antydopingowej Witold Bańka mówił, że sama sankcja ma dotyczyć "zakazu jakichkolwiek występów rosyjskich sportowców w 100 dyscyplinach przez cztery lata pod rosyjską flagą". Rosja musi liczyć się z tym, że zawodnicy z tego kraju, którzy przejdą badania antydopingowe i udowodnią, że nie stosowali zakazanych substancji, będą mogli startować w zawodach, ale pod neutralną flagą.

Rosja. Potężna kara za stosowanie dopingu - Konsekwencje sięgną nie tylko zawodników

Zgodnie z decyzją rosyjscy działacze i przedstawiciele rządu zostali pozbawieni możliwości uczestniczenia w wydarzeniach lub zasiadania w zarządzie jakiejkolwiek organizacji, która podpisała globalny kodeks antydopingowy. Jednocześnie Rosja nie będzie mogła się ubiegać się o organizację mistrzostw świata czy Europy. Kolejną konsekwencją jest przeniesienie wszelkich wydarzeń międzynarodowych, które kraj miał zorganizować przez czteroletni okres dyskwalifikacji.

Przypomnijmy przy okazji, że początek afery dopingowej sięga przygotowań do zimowych igrzysk olimpijskich, które w 2014 roku organizowała Rosja w Soczi. Stworzono wówczas specjalny program, w którym rosyjscy eksperci antydopingowi i członkowie wywiadu, ukradkiem zastępowali skażone próbkami moczu czystymi, by uniknąć możliwości wykrycia zakazanych substancji.

Źródło artykułu:money.pl
rosjasportigrzyska olimpijskie

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)