Rosja zamierza uruchomić irańską elektrownię do końca roku
Rosja planuje uruchomienie
elektrowni atomowej w irańskim Buszerze przed końcem tego roku -
powiedział w czwartek szef rosyjskiej korporacji zarządzającej
energetyką atomową (Rosatom) Siergiej Kirijenko.
_ Jeśli nie zajdą nieprzewidziane okoliczności (...) uruchomienie odbędzie się zgodnie z planem _ - powiedział na Kremlu Kirijenko dziennikarzom.
_ Uruchomienie zaplanowano na ten rok _ - oświadczył, zapowiadając, że zamierza pojechać do Buszeru pod koniec lutego.
Rzecznik Rosatomu zaznaczył, że Kirijenko miał na myśli tzw. uruchomienie techniczne w celu przetestowania systemu w siłowni.
Buszer leży nad Zatoką Perską, w południowo-zachodnim Iranie. Rosja podjęła się w 1995 zbudowania tam elektrowni w miejscu, gdzie w latach 70. zaczęła ją stawiać niemiecka firma Siemens. Z inwestycji tej Niemcy wycofali się w następstwie rewolucji irańskiej.
Podjęcie pracy przez siłownię wielokrotnie odkładano, również z powodu sporów na temat płatności. Rosja w ubiegłym roku dostarczyła paliwo nuklearne do elektrowni, gdzie na razie ma działać jeden reaktor ciśnieniowy WWER-1000 o mocy tysiąca megawatów. Wartość kontraktu na budowę pierwszej irańskiej elektrowni atomowej to miliard dolarów.
Zachód, który podejrzewa Iran o dążenie do wyprodukowania własnej broni nuklearnej, krytycznie odnosi się do zaangażowania Rosji w Buszerze. Moskwa podkreśla, że chodzi jedynie o cywilną energetykę jądrową.
Wbrew popartym sankcjami ONZ żądaniom wspólnoty międzynarodowej Teheran nie chce przerwać prac nad wzbogacaniem uranu, twierdząc, że chce go wykorzystywać jako paliwo, a nie w celach militarnych.