Trwa ładowanie...

Rosjanie: Nie mamy zaufania do Polski

Główny lekarz sanitarny Rosji Giennadij Oniszczenko oświadczył we wtorek, że Polski na razie nie ma wśród krajów, które otrzymały zgodę na wznowienie dostaw warzyw do jego kraju, gdyż w przeszłości zajmowała się reeksportem.

Share
Rosjanie: Nie mamy zaufania do PolskiŹródło: WP.PL, fot: Izabela Trzaska
d33k88w

- Nie mamy zaufania do Polski - ma złą "historię kredytową", dużo zajmowała się reeksportem - oznajmił Oniszczenko, którego cytuje agencja RIA-Nowosti.

Główny lekarz sanitarny Rosji poinformował, że oprócz Polski wnioski o uchylenie embarga złożyły także Holandia, Belgia, Litwa, Hiszpania, Dania i Czechy.

- Na razie zezwoliliśmy na wwóz Holandii i Belgii - przekazał Oniszczenko.

d33k88w

Ministerstwo Rolnictwa nie ma doniesień o problemach ze wznowieniem eksportu świeżych warzyw do Rosji - powiedział we wtorek po południu minister Marek Sawicki, uczestniczący w Luksemburgu w posiedzeniu rady ministrów rolnictwa UE.

- Dostarczyliśmy stosowne dokumenty. Z dnia wczorajszego nie mam żadnych sygnałów od polskich eksporterów, by granica była zablokowana. Gdyby rzeczywiście transport nie szedł, to podejrzewam, że ministerstwo byłoby w tej sprawie alarmowane - powiedział dziennikarzom Sawicki, pytany o doniesienia agencyjne z Moskwy, jakoby Rosja otworzyła we wtorek granice jedynie dla produktów z Holandii i Belgii.

- Nie znam tego potwierdzenia, nie sądzę, by tak było, nie wiem, skąd państwo mają takie informacje. Będę zaraz to wyjaśniał - powiedział Sawicki.

W rozmowie z PAP minister dodał, że z podpisanych dokumentów między KE a Rosją Polska znalazła się w grupie trzech państw, które mogą eksportować na rosyjski rynek.

d33k88w

Polska, wraz z Holandią i Belgią, była w grupie trzech pierwszych państw, które miały pozwolenie na wznowienie eksportu warzyw do Rosji, zablokowanego w czerwcu z powodu wybuchu epidemii zakażeń bakterią Ecoli w Europie. Jak jednak podały agencje, Moskwa otworzyła we wtorek granice jedynie dla produktów pochodzących z Holandii i Belgii.

Rosja i Komisja Europejska podpisały w zeszłą środę umowę o zniesieniu embarga. Moskwa zapowiedziała wtedy, że wznowi import warzyw z UE pod warunkiem, iż Bruksela przedstawi jej listę oficjalnych gremiów i laboratoriów, uprawnionych do wydawania certyfikatów bezpieczeństwa żywności.

Minister rolnictwa Marek Sawicki powiedział PAP, że Polska spełnia warunki określone przez umowę podpisaną 22 czerwca br. między Komisją Europejską a Rosją w sprawie wznowienia eksportu warzyw.

Sawicki powiedział we wtorek PAP, że rozmawiał w tej sprawie z unijnym komisarzem ds. zdrowia Johnem Dali, który poinformował go, iż Polska, Dania, Belgia, Holandia, Czechy i Hiszpania~spełniają warunki umowy z Rosją. Dodał, że komisarz Dali polecił zbadanie sprawy, dlaczego Rosja stwarza Polsce problemy w eksporcie warzyw.

Minister przebywa we wtorek na posiedzeniu rady ministrów rolnictwa w Luksemburg.

d33k88w
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d33k88w
d33k88w