Trwa ładowanie...

Rosjanom sen z powiek spędzają wysokie ceny i niskie płace

Mieszkańcy Rosji boleśnie odczuwają skutki kryzysu gospodarczego w ich kraju. Coraz więcej osób wyraża zaniepokojenie wzrostem cen - wynika z sondażu przeprowadzonego przez państwowy ośrodek badania opinii publicznej VTsIOM.

Rosjanom sen z powiek spędzają wysokie ceny i niskie płaceŹródło: AFP, fot: Mikhail Klimentyev
d3usln7
d3usln7

Jeszcze w grudniu 2015 r. zaniepokojenie z powodu rosnących cen podstawowych dóbr konsumpcyjnych wyrażało 12 proc. Rosjan. W styczniu odsetek ten wzrósł do 20 proc. - wynika z badania VTsIOM, przeprowadzonego w dniach 23-24 stycznia wśród 1600 mieszkańców 46 obwodów Federacji Rosyjskiej.

Na liście ekonomicznych trosk mieszkańców Rosji poczesne miejsca zajmują też ogólna kondycja gospodarki, niskie płace i bezrobocie. Zaniepokojenie tymi kwestiami wyraziło odpowiednio 23 proc., 13 proc. i 12 proc. respondentów.

W efekcie kryzysu - u podłoża, którego leżą zachodnie sankcje i rekordowo niskie ceny ropy - w Rosji pogłębia się inflacja: w 2015 r. odnotowano tam 12,9-procentowy wzrost cen w stosunku do roku poprzedniego. Jednocześnie - jak podaje Federalna Służba Statystyczna (Rosstat) - realne wynagrodzenie statystycznego mieszkańca Federacji Rosyjskiej skurczyło się o 9,5 proc.

d3usln7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3usln7