Trwa ładowanie...

Rosną chińskie inwestycje w Wielkiej Brytanii

Przedsiębiorcy chińscy inwestujący w Europie najchętniej interesują się rynkiem Wielkiej Brytanii. W ślad za dużymi projektami przejęć przez chiński kapitał państwowy angielskiej infrastruktury, 500 chińskich firm prywatnych zainwestowało w rynek brytyjski.
Share
Rosną chińskie inwestycje w Wielkiej Brytanii
Źródło: AFP
d2sromv

Chińskie Ministerstwa Handlu przewiduje, że w 2013 r. nastąpi znaczące przyspieszenie chińskich inwestycji bezpośrednich w Wielkiej Brytanii, a głównymi dziedzinami ekspansji będą duże projekty infrastrukturalne i produkcja wysoko zaawansowana technologicznie.

Według danych resortowych bezpośrednie inwestycje osiągną w 2013 r. poziom 6,5 mld dolarów, co stanowi 2,6-krotny wzrost w porównaniu z rokiem 2011, w którym zaangażowanie chińskiego kapitału w Europie osiągnęło najwyższą wartość w Wielkiej Brytanii, przewyższając inwestycje w Luksemburgu i Francji.

Analitycy Ministerstwa Handlu przewidują, że trend przyspieszenia chińskich inwestycji bezpośrednich w Wielkiej Brytanii utrzyma się w ciągu najbliższych kilku lat.

d2sromv

Według danych Ministerstwa Handlu w 2012 największym zainteresowaniem Chińczyków cieszyły się branże infrastruktury usługowej i energetycznej, dziedziny wysoko zaawansowane technologicznie, a na dalszym miejscu przemysł spożywczy i górnictwo.

W maju 2012 szanghajskie konsorcjum Bright Food, specjalizujące się w produkcji żywności zakupiło za 1,7 mld dolarów 60 proc. udziałów brytyjskiej firmy Weetabix, wyrabiającej produkty zbożowe.

W grudniu 2012 China Gas Holding wykupił londyńskiego dystrybutora gazu, Fortune Oil, za sumę 400 mln dolarów.

Przedstawiciel zarządu spółki China Inwestment Corp., która zarządza nadwyżką zagranicznej wymiany handlowej w wysokości około 3,2 bln dolarów, oświadczył, że Chińczycy mają obecnie w rezerwie 410 mld dolarów i szukają dobrej inwestycji na rynku Wielkiej Brytanii.

d2sromv

Z oficjalnych źródeł wiadomo, że spółka podpisała w październiku umowę na zakup 10 proc. udziałów w porcie lotniczym Heathrow.

Jest to kontynuacja wielkich zakupów infrastrukturalnych przez chiński państwowy kapitał, które zapoczątkowało nabycie londyńskich wodociągów, Thames Water w końcu 2011 r.

W środę zarząd chińskiego holdingu Dalian Wanda Group zadeklarował inwestycje o łącznej wartości ponad 1 mld funtów na wykupienie brytyjskiego producenta luksusowych jachtów oraz na budowę najwyższej klasy hotelu w centrum Londynu.

W oficjalnym komunikacie Wanda podała, że do połowy sierpnia wykupi 91,81 proc. udziałów firmy Sunseeker International Ltd z Dorset za sumę około 320 mln funtów, a pozostałe 8,19 proc. obejmie dotychczasowe kierownictwo brytyjskiej firmy.

d2sromv

Jachty produkowane przez firmę Sunseeker są wyjątkowo luksusowymi jednostkami, znanymi z filmów o Jamesie Bondzie.

Z komunikatu Wandy wynika także, że firma zainwestuje 700 mln funtów na budowę 160-pokojowego, pięciogwiazdkowego hotelu w dzielnicy South Bank, z widokiem na Tamizę.

Ambicją firmy Wanda jest, według jej dyrektora Wanga Jianlina, aby 200-metrowej wysokości hotel stał się jednym z najbardziej rozpoznawalnych budynków w stolicy Anglii. Będzie to pierwszy z planowanych przez Wandę ośmiu lub dziesięciu pięciogwiazdkowych hoteli, które w ciągu najbliższych 10 lat powstaną w prestiżowych lokalizacjach wielkich metropolii światowych.

Wanda w ubiegłym roku osiągnęła przychody 141,7 mld juanów (23,1 mld dolarów) i jest jedną z najbardziej aktywnych firm na międzynarodowym rynku. W ubiegłym roku ustanowiła rekord pod względem wartości inwestycji zagranicznych wśród przedsiębiorstw chińskich, wykupując amerykańską sieć kin AMC Entertainment Holdings Inc za sumę 2,6 mld dolarów.

d2sromv

Zdaniem radcy handlowego ambasady chińskiej w Londynie, Zhou Xiaominga, Wielka Brytania ma najbardziej otwarty rynek świata, zwłaszcza w dziedzinie infrastruktury, co jest wielką szansą dla operacji dużego chińskiego biznesu. Poza tym kraj ten może być wzorem w zakresie przejrzystości zasad rynkowych i dlatego jest to rynek przyjazny Chinom. Nie ma żadnych restrykcji dotyczących kapitału inwestycyjnego, poza projektami militarnymi i mediami.

Gary Liu, dyrektor CEIBS Lujiazui, Instytutu Finansów Międzynarodowych w Szanghaju, uważa, że jest to bardzo dobry czas do inwestowania w Europie, w związku z obecnym okresem dużych wahań koniunktury gospodarczej. Jego zdaniem wiele europejskich aktywów jest niedoszacowanych, co nie oznacza, że są złe i w rzeczywistości mają duży potencjał wzrostu oraz wysokie stopy zwrotu inwestycji. Poza tym aprecjacja juana sprawia, że koszty zakupu tych aktywów są obecnie znacznie niższe, dodał Liu.

W czasie kryzysu finansowego w Europie chińskie inwestycje bezpośrednie na tym rynku nabrały dużego rozmachu. Od początku 2011 przedsiębiorstwa chińskie przejęły lub dokonały fuzji z 32 firmami europejskimi, a wartość tych transakcji wyniosła 15 mld dolarów. Największym zainteresowaniem Chińczyków cieszyli się producenci z dziedziny technologii wysoko zaawansowanych.

Raport opublikowany w czerwcu 2012 przez firmę doradczą Rhodium Group przewiduje, że wartość chińskich inwestycji bezpośrednich zagranicą w latach 2010-2020 osiągnie poziom od 1 bln do 2 bln dolarów, a jedna czwarta tej sumy przypadnie na Europę w postaci przejęć i fuzji oraz inwestycji typu greenfield.

Z Pekinu Jacek Wan

d2sromv

Podziel się opinią

Share
d2sromv
d2sromv