Trwa ładowanie...
dxarqri
dxarqri

Rosną wpływy ze sprzedaży i najmu kolejowych nieruchomości w Małopolsce

Około 3 mln zł przyniosła w pierwszym półroczu sprzedaż nieruchomości PKP w Małopolsce, a 6,2 mln zł wynajem powierzchni komercyjnych - poinformował we wtorek członek zarządu PKP SA Piotr Ciżkowicz.
Share
dxarqri

Duży wpływ na taki wynik miało oddanie do użytku nowego podziemnego dworca Kraków Główny, gdzie ponad 90 proc. powierzchni jest obecnie wynajęte pod handel i usługi. "Obok dworca we Wrocławiu Głównym była to największa prowadzona samodzielnie inwestycja PKP" - mówił Ciżkowicz. "Nie chcemy wyłącznie remontować czy modernizować dworców, ale oferować powierzchnie komercyjne pod usługi, których pasażerowie oczekują" - dodał.

Jeszcze w tym roku na sprzedaż ma być wystawiony biurowiec PKP przy Rondzie Mogilskim o powierzchni blisko 6 tys. m kw. Jego szacunkowa wartość to ok. 30 mln zł. Trwają rozmowy z wojewódzkim konserwatorem zabytków co do zagospodarowania zabytkowego budynku dworca Kraków Główny.

"Chcielibyśmy, aby ten budynek miał funkcję kulturalno - rozrywkową, żeby kino uzupełniło ofertę usługowo-handlową, która jest w tej okolicy" - mówił dyrektor zarządzający ds. nieruchomości w PKP S.A., Jarosław Bator.

dxarqri

Jak wyjaśnił rozmowy z konserwatorem zabytków dotyczą rozwiązań funkcjonalnych we wnętrzu budynku i tego, które elementy muszą ze względu na ich wartość historyczną pozostać. Uzgodnienia powinny być znane za dwa - trzy miesiące. "Plan jest taki, by kino to miało więcej niż pięć sal. Mamy operatorów zainteresowanych tym przedsięwzięciem" - dodał.

Część budynku dawnego dworca ma być wykorzystywana na cele biurowe przez PKP lub którąś ze spółek grupy PKP. Jeśli nie powstanie tam kino, funkcja biurowa zostanie rozszerzona.

W Małopolsce jest 170 dworców, z czego 25 czynnych. W 2013 r. jednostkom samorządu terytorialnego przekazano 13 dworców kolejowych, w tym roku ma to być 21 dworców. Zakończona została modernizacja dworców m.in. w Bochni, Brzesku - Okocim i Krzeszowicach, a w tym roku powinna zakończyć się w Rabce Zdroju i Nowym Sączu.

PKP posiada w całym kraju 100 tys. nieruchomości. W 2013 r. sprzedano nieruchomości za ponad 200 mln zł. "W tym roku chcemy ten wynik poprawić, tak, żeby w trzyletniej kadencji zarządu, która zaczęła się w 2012 r. osiągnąć przychody ze zbycia nieruchomości na poziomie ponad 1 mld zł" - mówił Piotr Ciżkowicz.

Obecnie przygotowywanych jest 14 projektów deweloperskich, które PKP chce prowadzić razem z prywatnymi inwestorami. Chodzi m.in. o inwestycje w Krakowie przy ul. Bosackiej, w Warszawie Gdańskiej, Warszawie Zachodniej, Gdyni - Międzytorzu. Łączna szacowana wartość tych projektów to 9 mld zł. Będą to inwestycje różnego typu: mieszkaniowe, biurowe, hotelowe, handlowe.

dxarqri

Podziel się opinią

Share
dxarqri
dxarqri