Rośnie nerwowość

Zgodnie z naszymi oczekiwaniami popyt przeprowadził atak na opory techniczne i zamknięcie w USA wskazywałoby na możliwość kontynuacji ruchu wzrostowego.

27.03.2009 11:58

Piątek nie jest jednak sprzyjającym momentem na kontynuację wzrostów i dlatego wczorajszy atak indeksów amerykąńskich na opory techniczne nie wywołał specjalnego entuzjazmu na rynkach europejskich. Od rana trwa realizacja zysków przed nadchodzącym weekendem. Po otwarciu w USA może nastąpić jeszcze jedna próba wzrostów, ale pod koniec sesji podaż powinna przeprowadzić kontratak. Będzie to miało istotny wpływ na sentyment w poniedziałek. Podobny sentyment panuje na walutach. Dolar i jen umacniają się bez specjalnego powodu.

Przeważa chęć realizacji zysków. Dane z gospodarki japońskiej pokazały większy od oczekiwań spadek sprzedaży detalicznej, ale reakcja rynku na te dane była bardzo ograniczona. Większe umocnienie jena nastąpiło dopiero w godzinach porannych i wygląda na realizację zysków po nieudanym teście oporów (EURJPY). Na eurodolarze ruch spadkowy poniżej 1,34 wydaje się czysto techniczny - pod poziomem 1,34 zgromadziło się dużo stop lossów i zostało to wykorzystane przez rynek.

W dniu dzisiejszym publikowane będą dane o przychodach i wydatkach Amerykanów oraz Indeks nastrojów Uniwersytetu Michigan. W przypadku lepszego odczytu indeksu nastrojów może wystąpić pozytywna reakcja na giełdach, ale będzie to jedynie pretekst, a nie prawdziwa przyczyna wzrostów.

Rosnącą nerwowość widać też na walutach z rynków wschodzących. Osłabiają się m.in. Rand, Peso i Lira. Polski złoty również powoli osłabia się szczególnie do dolara. Na razie nie są to jednak ruchy trendowe.

EURPLN
Złoty powoli się osłabia zbliżając się do bariery 4,60 za euro. Traci również forint i korona czeska. Na giełdach widać rosnącą nerwowość przed weekendem i chęć realizacji zysków z ostatnich wzrostów. Wczorajsze wzrosty w USA nie mają już znaczenia - ważne jest to, co się wydarzy dzisiaj i jaki sentyment będzie w poniedziałek. Wybicie ponad 4,60 na EURPLN powinno być sygnałem do kontynuacji osłabienia w kierunku 4,6750. Wsparciem pozostaje poziom 4,50. W naszej ocenie rośnie ryzyko na wybicie górą z obecnej konsolidacji. Od dłuższego czasu złoty nie reagował na pozytywne zachowanie się rynków, więc w przypadku pogorszenia się nastrojów pozycje długie w złotym będą zamykane.

EURUSD
Konsolidacja na EURUSD przedłuża się i rośnie prawdopodobieństwo wystąpienia silniejszego impulsu. W ramach trendu bocznego dolar powoli zyskuje do euro. Po trwającej 3 tygodnie fali wzrostów na giełdach rośnie zagrożenie wystąpienia silniejszej korekty spadkowej. Korekta na indeksach umocniłaby dolara i dlatego długie pozycje w euro są domykane. Dzisiejsze dane o przychodach i wydatkach Amerykanów nie wpłyną istotnie na notowania dolara. Poziomem wsparcia pozostaje 1,34. Poniżej tego poziomu może być dużo zleceń stop loss. W przypadku przebicia wsparcia przed uaktywnieniem się inwestorów amerykańskich rynek prawdopodobnie wróci do zakresów.

GBPUSD
Trend boczny na funcie jest kontynuowany. Realizacja zysków z ostatniego ruchu wzrostowego powinna się pogłębić w kierunku 1,40. Wczorajsze dane o sprzedaży detalicznej okazały się gorsze od oczekiwań, co wpłynęło negatywnie na sentyment do funta. Dzisiejsze dane o dynamice PKB za IV kwartał były również gorsze od oczekiwań. Wsparcie przy 1,44 zostało przełamane i funt powinien nadal tracić. Kolejnym czynnikiem fundamentalnym wpływającym na rynek jest nieudana aukcja brytyjskich obligacji (z 25 marca). Inwestorzy niechętnie kupują dług brytyjski ze względu na zbyt niskie rentowności oraz rosnący deficyt budżetowy.

XAUUSD

Trend wzrostowy na złocie nie został jeszcze przebity, ale rynek ma problemy z powrotem do wzrostów. W tej chwili układ techniczny sprzyja kolejnej próbie ataku na szczyty. Widać, że popyt nie pozwala na większą korektę. Przełamanie linii trendu będzie sygnałem ostrzegawczym dla byków. Wsparciem pozostaje strefa 890-900. Ciekawostką jest to, że giełdzie NYSE-Liffe prawdopodobnie skończyły się kilogramowe sztabki - jest tak duży popyt na dostawę, że zmieniono specyfikację kontraktu mini-gold (YG) i teraz zamiast kilogramowej sztabki można otrzymać kwit depozytowy na 1/3 udziału w dużej 3 kilogramowej sztabce.
IDMSA.PL

eurozłotykurs
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)