Rośnie sprzedaż piwa. Nowy hit Polaków: piwo bezalkoholowe

2 proc. - o tyle urósł w 2016 roku rynek piwa w Polsce. Polacy najchętniej kupują złoty trunek w małych, osiedlowych sklepach. Królem rynku jest lager. Kupujemy coraz mniej mocnych trunków, a dynamicznie rośnie sprzedaż piw bezalkoholowych.

Rośnie sprzedaż piwa. Nowy hit Polaków: piwo bezalkoholowe
Źródło zdjęć: © WP.PL | Quinn Dombrowski/Flickr.com (CC BY-SA 2.0)
Mieszko Rozpędowski

Według najnowszych danych Nielsena w 2016 r. branża piwowarska zanotowała w Polsce wzrost sprzedaży o 2,1 proc. Sprzedaż piwa w ujęciu wartościowym wzrosła o 1,4 proc. Statystyczny Polak wypija 96-98 litrów piwa.

Zmieniają się jednak trendy konsumencie. Polacy kupują coraz więcej piw bezalkoholowych, czyli piw o zawartości alkoholu do 0,5 proc. Tego rodzaju piwa zanotowały najbardziej dynamiczny wzrost wartości (58 proc.) i sprzedaży (64 proc.). Kolejny rok z rzędu spada sprzedaż piw mocnych (ilościowo o 3,3 proc., wartościowo o 4,2 proc.). Wciąż popularne są delikatne piwa smakowe, czyli np. mieszkanki piwa z sokiem czy lemoniadą, chociaż ich sprzedaż również spada.

Gdzie najchętniej kupujemy piwo? W małych, lokalnych sklepach, które odpowiadają za 64,4 proc. sprzedaży piwa w Polsce. W najmniejszych sklepach spożywczych piwo jest generuje ok. 30 proc. obrotów wśród produktów spożywczych. Kolejnym źródłem sprzedaży są dyskonty i sklepy wielkopowierzchniowe.

Badani przez Nielsena Polacy deklarują, że coraz częściej zawracają uwagę na jakość trunku. Rośnie sprzedaż piw markowych śr. o 2 proc., natomiast maleje sprzedaż tanich piw marek własnych sieci handlowych.

Jak podaje Związek Pracodawców Przemysłu Piwowarskiego – Browary Polskie, dzięki rocznej produkcji piwa na poziomie 40 mln hl, jesteśmy trzecim producentem w Europie, a branża największym pracodawcą w sektorze alkoholowym. Browary w Polsce zatrudniają 205 tys. osób, to ponad dwa razy więcej niż branża spirytusowa.

W 2015 roku producenci piwa wpłacili do budżetu 9,9 mld zł. 1/3 tej kwoty to wpływy z akcyzy. Polska jest drugim krajem w Europie pod względem wartości płaconej akcyzy od piwa. Wyprzedza nas tylko Wielka Brytania. Za nami są Francja, Niemcy i Włochy.

Rośnie także eksport piwa. Według GUS w latach 2010-2015 sprzedaż browarów poza kraj wzrosła o prawie 70 proc. W 2015 r. wartość eksportu przewyższała czterokrotnie wartość piwa sprowadzanego zza granicy. Była również większa od wartości sprzedaży polskiej wódki poza granicami kraju. Przez to wódka straciła pozycję lidera polskiego eksportu w branży alkoholowej.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (17)