Rośnie znaczenie popytu konsumpcyjnego jako czynnika wzrostu gospodarczego - Borowski, RG

23.10. Warszawa (PAP) - Dane o wrześniowej sprzedaży detalicznej potwierdzają stopniową odbudowę konsumpcji prywatnej - ocenia Jakub Borowski z Rady Gospodarczej przy premierze....

23.10. Warszawa (PAP) - Dane o wrześniowej sprzedaży detalicznej potwierdzają stopniową odbudowę konsumpcji prywatnej - ocenia Jakub Borowski z Rady Gospodarczej przy premierze. Dodaje, że tempo wzrostu spożycia prywatnego w III kwartale wzrosło do 0,7 proc. rdr z 0,2 proc. w II kwartale, co oznacza wzrost znaczenia popytu konsumpcyjnego jako czynnika wzrostu gospodarczego.

"Dane o wrześniowej sprzedaży potwierdzają stopniową odbudowę konsumpcji prywatnej, wspieranej przez malejącą skłonność gospodarstw domowych do oszczędzania, utrzymującą się niską inflację, zmiany w rekomendacji T oddziałujące w kierunku zwiększenia dostępności relatywnie nisko oprocentowanych kredytów konsumpcyjnych oraz wyhamowanie negatywnych tendencji na rynku pracy (we wrześniu odsezonowana stopa bezrobocia nie zmieniła się trzeci miesiąc z rzędu, co potwierdza wystąpienie punktu zwrotnego na rynku pracy), sprzyjające poprawie nastrojów konsumenckich" - napisał Borowski w środowym biuletynie Rady.

"Taką ocenę potwierdzają najnowsze dane GUS, zgodnie z którymi we wrześniu wyprzedzający wskaźnik ufności konsumenckiej ukształtował się na poziomie najwyższym od października 2011 r. Liczona w cenach stałych sprzedaż detaliczna wzrosła w III kw. o 3,9 proc. r/r wobec 1,5 proc. w II kw. Ponad dwukrotne zwiększenie dynamiki sprzedaży w III kw. wskazuje, że tempo wzrostu spożycia prywatnego III kw. wzrosło do 0,7 proc. r/r z 0,2 proc. w II kw. Oznacza to wzrost znaczenia popytu konsumpcyjnego jako czynnika wzrostu gospodarczego w Polsce" - dodał.

GUS podał we wtorek, że sprzedaż detaliczna we wrześniu wzrosła o 3,9 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2012 roku, a mdm spadła o 0,9 proc. Sprzedaż detaliczna realnie wzrosła o 4,1 proc. rdr. Ekonomiści ankietowani przez PAP szacowali, że sprzedaż detaliczna we wrześniu wzrosła o 4,6 proc. rdr, a mdm spadła o 0,2 proc.(PAP)

jba/ osz/

Źródło artykułu:PAP
finansepkbsprzedaż detaliczna

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)