Trwa ładowanie...

Rostowski: projekt budżetu na 2009 r. zabezpiecza polską gospodarkę

Przyjęty w ubiegłym tygodniu przez rząd
projekt budżetu państwa na 2009 rok zabezpiecza stabilność
gospodarki polskiej - powiedział w Sejmie minister
finansów Jacek Rostowski.

Share
Rostowski: projekt budżetu na 2009 r. zabezpiecza polską gospodarkęŹródło: PAP, fot: Radek Pietruszka
d3qhp4g

Przyjęty w ubiegłym tygodniu przez rząd projekt budżetu państwa na 2009 rok zapewnia stabilność polskiej gospodarki - oświadczył w Sejmie minister finansów Jacek Rostowski.

Szef resortu finansów przedstawił posłom informację w sprawie planów rządu zmierzających do zabezpieczenia narodowej gospodarki i polskich obywateli przed skutkami kryzysu, narastającego na światowych rynkach finansowych.

_ Wysoce nieodpowiedzialne byłoby straszenie obywateli, że grozi im jakiś kryzys. Mimo zawirowań na światowych rynkach, polska gospodarka jest w dobrej kondycji _ - powiedział minister.

d3qhp4g

Podkreślił, że projekt budżetu na 2009 rok obniża w znaczący sposób deficyt budżetowy, zwiększa wiarygodność Polski jako dłużnika oraz ogranicza niebezpieczeństwo, że nasz kraj będzie musiał więcej płacić na obsługę zadłużenia publicznego.

Jego zdaniem zapowiedź premiera Donalda Tuska o możliwości wejścia Polski do strefy euro w 2011 roku została dobrze przyjęta przez rynki finansowe. Poinformował, że po oświadczeniu szefa rządu "rentowność polskich obligacji spadła o 20-30 pkt. bazowych w porównaniu z poprzednim stanem", co - jego zdaniem - zapewnia wiarygodność polskim instytucjom finansowym.

d3qhp4g

Minister finansów zwrócił uwagę na determinację rządu, którego działania zmierzają do tego, aby polska gospodarka była stabilna oraz coraz bardziej integrowała się z gospodarkami strefy euro.

Przypomniał, że w tym roku rząd przyjął wiele projektów, które wzmacniają system finansowy w Polsce. Wśród nich wymienił m.in. ustawę wprowadzającą dyrektywę o instrumentach finansowych, która zabezpiecza interesy drobnych inwestorów.

Rostowski podkreślił rolę Komitetu Stabilności Finansowej. Porozumienie o jego powołaniu zostało podpisane przez Ministerstwo Finansów, Narodowy Bank Polski i Komisję Nadzoru Finansowego w grudniu 2007 roku. _ Funkcjonowanie Komitetu będzie ugruntowane na mocy ustawy, której projekt został przyjęty w ubiegłym tygodniu przez rząd _ - powiedział. Według ministra Komitet ułatwi wymianę informacji między instytucjami "stanowiącymi sieć bezpieczeństwa finansowego", czyli resortem finansów, NBP i KNF. Minister poinformował, że w środę Komitet Stabilności Finansowej przyjął krajowy plan awaryjny dla sektora finansowego na wypadek wystąpienia kryzysu w Polsce. Nie chciał jednak ujawnić szczegółów tego planu. Jego zdaniem, informacje te mogłyby zachęcić niektóre instytucje do ryzykownych działań, "licząc na to, że jeżeli wpadną w tarapaty, to państwo polskie je uratuje". _ Wobec tego nie możemy ujawnić tych informacji i żaden kraj tego nie robi _ - dodał.

_ Istnieje także porozumienie pomiędzy nadzorami finansowymi wszystkich krajów Unii Europejskiej. Zostało ono podpisane w kwietniu tego roku przez rząd polski; ułatwia w bardzo znaczący sposób współpracę Komisji Nadzoru Finansowego z nadzorami Unii _ - podkreślił.

d3qhp4g

_ Polski system bankowy, finansowy okazał się szczególnie odporny na szoki, które do tej pory wstrząsnęły szczególnie systemem finansowym Stanów Zjednoczonych, ale także w pewnej mierze Europy Zachodniej _ - powiedział. Dodał, że wynika to m.in. z szybkiego wzrostu gospodarczego Polski.

_ Polska należy do bardzo małej grupy krajów, które mają szybki wzrost gospodarczy, zrównoważoną gospodarkę, jeśli chodzi o wskaźniki makroekonomiczne i głębokie poszanowanie dla praw własności. Z tego powodu inwestorzy pokazali, że mają wielkie zaufanie do Polski _ - podkreślił.

Poinformował, że w 2009 roku liczba bezrobotnych spadnie do 1 mln 300 tys. osób, a stopa bezrobocia do 8,5 proc. według polskiej metodologii, a zgodnie z unijną do 5,6 proc. _ Zaufanie inwestorów do Polski jest kluczowym elementem nie tylko utrzymania wzrostu gospodarczego, ale również wysokiego zatrudnienia i malejącego bezrobocia _ - powiedział minister.

Rostowski zapewnił, że wypłaty z pierwszego filara Otwartych Funduszy Emerytalnych są bezpieczne.

d3qhp4g

W debacie zabrał również głos wicepremier i minister gospodarki Waldemar Pawlak, który przekonywał o stabilności polskiej gospodarki.

Według posłów klubu Lewicy, w debacie powinien uczestniczyć prezes NBP Sławomir Skrzypek. Wicemarszałek Sejmu Krzysztof Putra (PiS), uzasadniając nieobecność szefa banku centralnego, mówił, że nie otrzymał on zaproszenia do uczestnictwa w tej debacie. Prowadzący obrady wicemarszałek Jarosław Kalinowski (PSL) zaznaczył, że prezes NBP ma stałe zaproszenie do Sejmu.

W przesłanym PAP komunikacie biuro prasowe NBP napisało: "Wyrażamy ubolewanie, że z powodu braku informacji o ważnej dla Polski dyskusji, jaka miała miejsce w Sejmie 2 października (po informacji ministra finansów w sprawie kryzysu na rynkach finansowych), zabrakło stanowiska NBP".

"Nasze harmonijne współdziałanie (w ramach Komitetu Stabilności Finansowej z Ministerstwem Finansów i Komisją Nadzoru Finansowego - PAP) dobrze służy stabilności polskiego systemu finansowego. Przedstawiciele NBP zawsze czynnie uczestniczą w posiedzeniach komisji sejmowych, gdy tylko jest mowa o sytuacji gospodarczej kraju" - dodano w komunikacie.

d3qhp4g
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3qhp4g