Trwa ładowanie...
d8pcn70
finanse

Rostowski twierdzi, że NBP wybiórczo stosuje wytyczne EBC w rachunkowości (aktl.)

...

Share
d8pcn70

(dochodzi kolejna wypowiedź ministra finansów)

14.7.Warszawa (PAP) - Minister finansów Jacek Rostowski podczas debaty nad nowelą budżetu oskarżył NBP, że wybiórczo i w sposób restrykcyjny stosuje standardy rachunkowości EBC.

"Rząd nie ma zamiaru naciskać, nie będzie skoku na kasę. Niezależność NBP jest świętością" - powiedział.

d8pcn70

"Rząd chce, by NBP rzetelnie stosował standardy EBC (...)co nakazuje uchwała RPP" - powiedział.

Niedawno premier Donald Tusk powiedział, że NBP może za 2009 rok mieć zysk w wysokości 12-14 mld zł. Sam NBP twierdzi, że prawdopodobnie zysku za 2009 rok nie będzie.

"MF szacuje, że jeśli NBP zastosuje standardy EBC, to odnotuje pokaźny zysk. Stosując wybiórczo dyrektywy EBC zysku za 2008 rok nie było, chociaż NBP mógł wykazać zysk w wysokości ok 2 mld zł. Jeśli podejdzie w sposób wyważony do problemu, to zysk za 2009 rok może wynieść aż kilkanaście mld zł" - powiedział Rostowski.

"Jeśli zaś podejdzie w sposób tak samo restrykcyjny, jak w 2008 to cięcia budżetowe będą głębsze, a może nawet będą konieczne podwyżki podatków, jeśli nie w 2010 to w 2011 r." - dodał.

d8pcn70

"Jeśli chodzi o zysk NBP nie jest to kwestia podzielenia się tym zyskiem tylko kwestia stosownego, zgodnego z regułami obliczenia tego zysku. Jak zysk jest słusznie według systemu EBC obliczony to wtedy ustawa stanowi, że 95 proc. zysku idzie do budżetu. To nie jest kwestia zgody NBP tylko stosowania standardów EBC i stosowania ich jest wpisane w ustawę, to jest kwestia stosowania prawa" - powiedział dziennikarzom.(PAP)

map/ bg/ ana/

d8pcn70

Podziel się opinią

Share
d8pcn70
d8pcn70