Trwa ładowanie...
drdzgw2

Rozbudowa Elektrowni Opole bardzo istotną inwestycją - wicepremier Piechociński

04.04. Warszawa (PAP) - Rozbudowa Elektrowni Opole o dwa nowe bloki energetyczne jest bardzo istotną inwestycją z punktu widzenia budowy potencjału energetycznego Polski - uważa...

drdzgw2
drdzgw2

04.04. Warszawa (PAP) - Rozbudowa Elektrowni Opole o dwa nowe bloki energetyczne jest bardzo istotną inwestycją z punktu widzenia budowy potencjału energetycznego Polski - uważa wicepremier Janusz Piechociński.

"PGE wchodząc na giełdę miała tę inwestycję w planach. Nowe bloki w Opolu są bardzo istotne, bo do 2020 roku będziemy wyłączać blisko 6,5 tys. MW, przede wszystkim ze źródeł węglowych, stąd w oparciu także o węgiel musi być podtrzymywany pewien potencjał" - powiedział wicepremier Piechociński w TVN CNBC.

"Zwracam uwagę, że inwestycje energetyczne przygotowuje się przez lata, później trwa trudny proces wyłonienia wykonawców, a energetykę buduje się nie na obecną rzeczywistość, tylko na kilka czy kilkanaście lat" - dodał.

Wicepremier ma świadomość, że spowolnienie gospodarcze spowodowało istotny spadek cen energii dla hurtowych dostawców.

drdzgw2

"Możemy rozmawiać z PGE o tym, w jaki sposób w tej rzeczywistości wspierać budowę potencjału energetycznego Polski" - powiedział Piechociński.

Kilka dni temu premier Donald Tusk poinformował, że PGE rozmawia z rządem o rozbudowie Elektrowni Opole i jej opłacalności w świetle niskich obecnie cen energii.

Minister skarbu państwa Mikołaj Budzanowski przekonywał ostatnio, że inwestycja realizowana przez PGE GiEK polegająca na budowie dwóch bloków pyłowych na węgiel kamienny, o mocy 900 MW każdy, to jedna z największych inwestycji w energetyce konwencjonalnej zaplanowanych przez działające w Polsce grupy energetyczne. Energia elektryczna z bloków 5 i 6 ma służyć zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego Polski, ze szczególnym uwzględnieniem regionu południowo-zachodniego.

Ostatnio na rynku zaczęły pojawiać się spekulacje, że PGE może wycofać się z inwestycji w Opolu. Prezes PGE Krzysztof Kilian zapowiedział bowiem przegląd portfela inwestycyjnego i aktualizację strategii. Poinformował, że spółka chce angażować się jedynie w dochodowe projekty inwestycyjne.

drdzgw2

W środę na rynku pojawiły się nieoficjalne informacje, że komitet inwestycyjny w PGE zarekomendował zarządowi spółki wycofanie się z inwestycji w Opolu.

Inwestycję w Opolu realizować ma konsorcjum Rafako, Polimex Mostostal i Mostostal Warszawa. Konsorcjum zobowiązało się wykonać zamówienie w terminie 54 miesięcy od daty wystawienia polecenia rozpoczęcia prac (blok nr 5) oraz 62 miesięcy od daty wystawienia polecenia rozpoczęcia prac (blok nr 6).

Wartość umowy wynosi netto 9,397 mld zł (11,558 mld zł brutto). (PAP)

pr/ jtt/

drdzgw2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
drdzgw2