Rozgrywka wokół 2550 punktów
Rozpoczęcie dzisiejszej sesji na rynku terminowym zwiastowało neutralny początek handlu na rynku kasowym. Pierwsze odczyty indeksów warszawskiej giełdy wskazały poziomy niemal równe wczorajszym zamknięciom.
Początkowe pół godziny handlu i wzmożone działania sprzedających zapowiadały nadejście na rynek korekty. Indeks WIG20 po spadku o 20 punktów zatrzymał się i rozpoczęła się kilkugodzinna faza mozolnego odrabiania strat. Rynek znalazł się nawet nieznacznie ponad poziomami wyznaczonymi na zamknięciu środowej sesji, jednak był to najwyższy pułap, jaki udało się dzisiaj osiągnąć. Relatywnie słabe dane z amerykańskiego rynku pracy, które rynek poznał o 14.30, wsparły w działaniach obóz niedźwiedzi, a indeks WIG20 znowu znalazł się poniżej 2550 punktów. W końcówce sesji nastroje nieco się poprawiły, to jednak nie wystarczyło, aby indeksy WIG i WIG20 zakończyły dzień wzrostami.
Ostatecznie wartość indeksu szerokiego rynku wyniosła 43436,84 (-0,23%), a indeks dużych spółek zakończył sesję na poziomie 2546,89 (-0,3%). Nieznacznie na czerwono zakończyły dzień „średniaki” – indeks mWIG40 wyniósł 2521,53 pkt (-0,07%). Ticker indeksu sWIG80 zatrzymał się na poziomie 11836,58 (-0,26%) i znajduje się w tej chwili mniej więcej w połowie zakresu wyznaczonego przez lokalny szczyt z połowy kwietnia i lokalne dno z początku lipca. Obroty na całym rynku przekroczyły 1,7 mld zł, z czego trochę ponad 70% wygenerowały największe notowane na warszawskim parkiecie spółki.
Większość komponentów indeksu WIG20 zakończyła czwartkową sesję spadkami kursów. Wyłamała się „bycza” w dniu dzisiejszym Telekomunikacja Polska (16,8 zł; +2,07%), rosnąc jak to przystało na spółkę defensywną na tle spadającego rynku. Po zielonej stronie znalazło się dzisiaj również PZU (397,5 zł; +0,38%), kończące sesję blisko psychologicznej bariery 400 złotych za akcję. Wzrostami wykazały się jeszcze tylko dwie spółki – Asseco Poland (57,65 zł; +1,23%) oraz symbolicznie PKN Orlen (41,94 zł; +0,02%). KGHM, CEZ, GTC oraz Bioton nie zmieniły cen w stosunku do środy. Kurs PGNiG (3,52 zł; -0,56%) zakończył sesję niewielkim spadkiem. Spółce na razie nie zaszkodziła informacja o sporze zbiorowym pracowników z zarządem. Kurs PGNiG nie ucierpiał również w widoczny sposób w ostatnich tygodniach przez możliwość sprzedaży zablokowanych jeszcze do niedawna akcji pracowniczych.
Najbardziej zniżkowały na czwartkowej sesji walory PBG (222 zł; -3,44%), BRE (256,1 zł; -2,99%) oraz Pekao (169 zł; -1,63%). W grupie liderów pod względem zmian kursu znaleźli się liderzy obrotów, tj. Telekomunikacja Polska, PZU oraz KGHM, wspólnie generując niemal 700 mln zł obrotów.
Dostrzegając ryzyko potencjalnej korekty, nadal faworyzuję jednak scenariusz wzrostowy i wraz z jego realizacją przetestowanie tegorocznych maksimów. Nieudana próba sforsowania tych poziomów byłaby naturalnym sygnałem do rozpoczęcia prawdopodobnej korekty fali wzrostowej trwającej od początku lipca. Dzisiejsza sesja, mimo iż spadkowa, wskazała, że byki łatwo nie oddają zdobytych obszarów. W dalszym rozwoju wydarzeń istotne będą jutrzejsze odczyty danych z amerykańskiego rynku pracy. Dane lepsze od oczekiwań rynkowych z pewnością przyczynią się do realizacji zakładanego przeze mnie bazowego scenariusza. W przeciwnym wypadku możemy otrzymać sygnał, który przyczyni się do zmaterializowania wariantu przewidującego korektę indeksów.
Kacper Kędzior
DM BZ WBK
| Dane prezentowane w niniejszym raporcie zostały uzyskane lub zaczerpnięte ze źródeł uznanych przez DM BZ WBK S.A. za wiarygodne, jednakże DM BZ WBK S.A. nie może zagwarantować ich dokładności i pełności. Niniejsze opracowanie i zawarte w nim komentarze są wyrazem wiedzy oraz poglądów autora i nie powinny być inaczej interpretowane. Dom Maklerski BZ WBK S.A. nie ponosi odpowiedzialności za szkody poniesione w wyniku decyzji podjętych na postawie informacji i opinii zawartych w niniejszym opracoXTwaniu. Powielanie bądź publikowanie niniejszego opracowania lub jego części bez pisemnej zgody DM BZ WBK S.A. jest zabronione. |
| --- |