Trwa ładowanie...

Rozgrywki przed EBC - poranny komentarz giełdowy

We wtorkowy poranek inwestorom na rynku giełdowym towarzyszy kolor zielony. Europejskiej parkiety zyskują w oczekiwaniu na czwartkową decyzję EBC, a także z uwagi na poprawę nastrojów na giełdach azjatyckich.

Share
Rozgrywki przed EBC - poranny komentarz giełdowy
Źródło: Thinkstockphotos
d3z5asx

Podczas sesji azjatyckiej w końcu odbiły tamtejsze giełdy. Jak donosi Bloomberg ma to związek z ponownymi spekulacjami na temat kolejnego luzowania polityki monetarnej przez Chiny. Najlepiej radziły sobie spółki z sektora finansowego. Drożały też akcje spółek związanych z ropą naftową. PetroChina zyskiwała pierwszy raz od 6 dni po wczorajszych odreagowaniu na rynku ropy naftowej. Na zamknięciu Nikkei 225Nikkei 225 (Zobacz zmiany wskaźnika») zyskał 0,42%, Hang SengHang Seng (Zobacz notowania indeksu ») chińskich spółek: 2,73%, Shanghai Composite: 2,84%, a w Australii wobec lepszych danych S&P/ASX 200 rósł o 1,4%.

W odróżnieniu od giełd europejskich i azjatyckich sytuacja na Wall Street nie wyglądała zbyt zachęcająco. Jedną, a być może główną przyczyną słabości Wall Street w dniu wczorajszym była notka banku Morgan Stanley, który obniżył ocenę sektora technologicznego i zmienił jego ranking z „przeważaj” do „neutralnie”. Bank radzi też swoim klientom ograniczenie udziałów w Apple. Efekt, który widzieliśmy na rynku to spadek ceny Apple z 119 do prawie 111 USD, choć od minimum cena odbiła już ok. 4 USD. Dość wyraźnie traciła też inna ważna spółka z sektora technologicznego, Facebook. O znaczeniu wypadającej w tym miejscu ekspansji 130% pisaliśmy już wcześniej. Wyznacza ona opór na S&P500S&P500 (Zobacz notowania indeksu ») w okolicach 2070 pkt. i faktycznie rynek w tym miejscu zawraca. Pierwszym celem dla sprzedających powinien być poziom 2015 pkt.

W trend wzrostowy na europejskich parkietach wpisuje się także giełda w Warszawie. O godzinie 09:50 WIG 20 zyskuje blisko 0,57%, a wzrosty obejmują także indeksy małych i średnich spółek.

Dział Analiz XTB

d3z5asx

Podziel się opinią

Share
d3z5asx
d3z5asx