Rozliczenie prostsze, ale mniej bezpieczne

Ułatwienia związane ze składaniem PIT-37 przez Internet budzą nie tylko nadzieje podatników, ale też równie wiele obaw. Może się okazać, że przyjęte zabezpieczenia nie będą wystarczające.

Rozliczenie prostsze, ale mniej bezpieczne
Źródło zdjęć: © Jupiterimages

11.04.2009 | aktual.: 14.04.2009 07:17

Już od czwartku można składać zeznanie PIT-37 bez użycia tzw. bezpiecznego podpisu elektronicznego. Znika więc główna bariera utrudniająca wcześniej rozliczenie online.

Pojawia się jednak zagrożenie, że w skrajnych wypadkach zeznanie może zostać sfałszowane.
- Jestem po rozwodzie, moja była żona niejednokrotnie robiła mi różne złośliwości, np. donosy do urzędu skarbowego. Ma dostęp do mojego PIT za 2007 r., gdyż w sprawie o alimenty sąd wymaga dostarczenia go do wglądu. Może więc złożyć za mnie zeznanie, wpisując zawyżone kwoty podatku do zapłaty. Ten system jest dziurawy - żali się czytelnik.

Słaba weryfikacja

Obawy te wynikają z faktu, że jako zabezpieczenie całej operacji służyć będą tzw. dane autoryzacyjne podatnika, czyli imię i nazwisko, data urodzenia, NIP i PESEL oraz kwota przychodu wynikająca z zeznania podatkowego za 2007 r.

_ Weryfikacja danych podatnika tylko i wyłącznie za pomocą sześciu cech osobowych może się okazać nie do końca bezpieczna. W opisanym wypadku dostęp drugiego małżonka do takich informacji wcale nie musi być trudny. Wykazanie nieprawdziwych danych w zeznaniu jest więc wysoce prawdopodobne _- powiedział "Rz" Grzegorz Grochowina, konsultant podatkowy w firmie doradczej KPMG.

Co wtedy? Złożone przez Internet zeznanie PIT-37 może być podstawą wszczęcia egzekucji, tak jak w wypadku rozliczenia drogą tradycyjną. Osobę, która nie zapłaci wykazanej w nim kwoty podatku, czeka dochodzenie ze strony urzędu skarbowego. W skrajnych sytuacjach przedstawiciele fiskusa mogliby nawet zablokować jej konto.

Szymon Milczanowski z Ministerstwa Finansów uspokaja, że niebezpieczeństwo podszycia się pod inną osobę i złożenia PIT online w jej imieniu nie jest większe niż w wypadku zeznania składanego drogą tradycyjną. _ Także kiedy przesyła się PIT pocztą, można podrobić podpis. W obydwu wypadkach urząd musi wyjaśnić sprawę, a osoba postępująca w ten sposób podlega odpowiedzialności karnej _ - zaznaczył.

Według Grzegorza Grochowiny dopiero praktyka pokaże, czy przyjęta metoda weryfikacji jest całkiem bezpieczna. _ Poprzedni sposób, chociaż drogi i skomplikowany, co do zasady taki był _- twierdzi.
Nie wiadomo też, jakie będzie zainteresowanie, ponieważ uprawnionych nie jest zbyt wielu.

Wąski krąg

_ Jeśli ktoś poza PIT-37 składa np. PIT-36 czy PIT-38, i tak musi pójść do urzędu. Nie można też złożyć online NIP-3, co wyłącza osoby chcące wraz z zeznaniem zgłosić do urzędu skarbowego zmianę nazwiska lub miejsca zamieszkania. Uważam, że w tym roku takie rozliczenie nie będzie jeszcze zbyt popularne _ - mówi Dominika Dragan-Berestecka, doradca podatkowy w Kancelarii Ożóg i Wspólnicy.

Z nowej możliwości nie skorzystają też małżonkowie składający wspólny PIT. I tak jedno z nich musi na papierowym druku UPL-1 upoważnić drugie do rozliczenia w jego imieniu.
_ Obawiam się, że głównym utrudnieniem mogą być kwestie techniczne. Nie wiadomo, jak będzie funkcjonował system, czy jest przygotowany na dużą liczbę wejść. Dlatego zainteresowani nie powinni czekać z rozliczeniem do ostatniej chwili _ - uważa Aleksandra Kosonowska, starszy konsultant w Accreo Taxand.

Jak wysyłać e-deklarację

  • Bez użycia kwalifikowanego podpisu elektronicznego można przesłać druki PIT-37 oraz załączniki PIT/O, PIT/D i PIT-2K.
  • Należy wejść na stronę www.e-deklaracje.gov.pl, pobrać interaktywny formularz, wypełnić i przesłać do systemu.
  • Dowodem złożenia zeznania jest Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO), które podatnik otrzyma po prawidłowym wypełnieniu i przesłaniu formularza.
  • Złożenie zeznania w ostatniej chwili wiąże się z ryzykiem, że nie otrzymamy UPO na czas.
  • Osoba rozliczająca się z małżonkiem musi go upoważnić do złożenia zeznania w jej imieniu. Pełnomocnictwo przesyła się do właściwego urzędu skarbowego w formie papierowej na druku UPL-1.
  • Korekty zeznania należy składać drogą papierową.

Monika Pogroszewska
Rzeczpospolita

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)