Rozmawiamy z Azerbejdżanem o ropociągu Odessa-Brody-Płock - Piechociński
01.02. Warszawa (PAP) - Wicepremier Janusz Piechociński spotkał się w piątek z Ministrem ds. Energii i Przemysłu Azerbejdżanu Natiqiem Alijewem. Jak zaznaczył, rozmawiał z nim...
01.02.2013 | aktual.: 01.02.2013 14:53
01.02. Warszawa (PAP) - Wicepremier Janusz Piechociński spotkał się w piątek z Ministrem ds. Energii i Przemysłu Azerbejdżanu Natiqiem Alijewem. Jak zaznaczył, rozmawiał z nim m.in. o projekcie budowy ropociągu Odessa-Brody-Płock, którym mogłaby być sprowadzana do Polski azerska ropa. Wicepremier ocenił rozmowy jako "pozytywne".
"Poruszyliśmy kilka kwestii(...). Azerbejdżan (...) buduje przy udziale 80 proc. własnego wkładu na terenie Turcji nowy gazociąg, po którym ma do Europy płynąć gaz z Turkmenistanu. To bardzo ważny projekt" - powiedział Piechociński. Dodał, że z azerskim ministrem rozmawiał też "wstępnie" o projekcie budowy ropociągu Odessa-Brody-Płock-Gdańsk. Dodał, że rozmowy nt. tego projektu będą kontynuowane w marcu w Krakowie, na spotkaniu organizowanym przez Instytut Studiów Strategicznych.
Zdaniem Piechocińskiego, gospodarka Azerbejdżanu, która obecnie jest "jednowymiarowa" i opiera się na wydobyciu ropy i gazu, jest też nastawiana na rozwój innych gałęzi, jak przemysł włókienniczy, czy przeróbka produktów rolnych . "Już wchodzą tam pierwsze polskie firmy kolejowe. W Baku jest też kilka salonów polskich kosmetyków. (...) Jest to rynek, które niesie ze sobą duże nadzieje" - podkreślił. Dodał, że ma nadzieje, iż w tym kraju zaangażują się też polski firmy wydobywające ropę i gaz.
W listopadzie 2013 r. Alijew w rozmowie z PAP powiedział, że w do Polski może trafiać ropa z Azerbejdżanu, ale także z Kazachstanu i Turkmenistanu, tańsza niż rosyjska.
Aby było to możliwe, niezbędne jest połączenie ukraińskiego ropociągu Odessa-Brody z systemem rurociągów przesyłowych "Przyjaźń" w Polsce. Dzięki temu kaspijska ropa mogłaby popłynąć do Płocka, Gdańska i ewentualnie do Niemiec. Projekt ma być gotowy do końca 2015 r. tak, by od 2016 r. można było przesyłać do Polski rocznie do 10 mln ton ropy z Azerbejdżanu. Jak dotąd nie zostało jednak podpisane porozumienie międzynarodowe w sprawie jego realizacji.
W lipcu ub.r. tego roku oficjalną wizytę w Azerbejdżanie złożył minister spraw zagranicznych Radosław Sikorski. W Baku spotkał się z prezydentem tego kraju Ilhamem Alijewem. Zadeklarował, że Polska może pomóc Azerbejdżanowi w sprzedaży zwiększającej się ilości gazu i ropy do Europy Środkowej. Nie zapadły jednak żadne oficjalne decyzje dotyczące projektu.
W 2004 roku w wyniku umowy zawartej przez polski PERN i ukraińską firmę Ukrtransnafta powstała spółka Sarmatia. Jej celem jest przeprowadzenie ekonomiczno-finansowych oraz technicznych analiz możliwości realizacji projektu budowy korytarza transportu ropy z Odessy poprzez Brody do Płocka i dalej do Gdańska. W 2007 r. zawarto porozumienie o wejściu do spółki, jako udziałowców, trzech podmiotów z Azerbejdżanu, Gruzji i Litwy.
PERN i Ukrtransnafta oraz State Oil Company of Azerbejdżan (SOCAR) i Georgian Oil and Gas Corporation Ltd posiadają po 24,75 proc. akcji Sarmatii, a AB Klaipedos Nafta - 1 proc. akcji.
Uruchomienie rurociągu Odessa-Brody-Płock zaplanowano na 2016 r. Spółka Sarmatia podpisała tzw. wstępną umowę na unijne dofinansowanie z Instytutem Nafty i Gazu w wysokości 495 mln zł w styczniu 2011 r. Całkowita wartość projektu szacowana jest na 2 mld zł.
W listopadzie br. Państwowy Komitet Celny Azerbejdżanu poinformował, że w okresie od stycznia do października br. zagraniczne dostawy ropy wyniosły ponad 29,353 mln ton, zaś produktów naftowych - około 1,279 mln ton. Jest to spadek o 9,4 proc. i 21,4 proc. odpowiednio w porównaniu do analogicznego okresu 2011 roku. Ponad 23,602 mln ton eksportowanej ropy zostało wysłano za pomocą ropociągu Baku-Tbilisi-Ceyhan (BTC), zaś około 3,245 mln ton ropy popłynęło z Baku do gruzińskiego terminalu Supsa. Azerska ropa zasiliła także ropociąg Baku-Noworosyjsk (Rosja), którym przetransportowano ponad 1,658 mln ton ropy. Ponadto około 848,216 tys. ton ropy zostało przewieziono koleją do gruzińskich portów na Morzu Czarnym. (PAP)
luo/ drag/ asa/