ycipk-4181zv

Różna jakość produktów w krajach UE. Bruksela zdecydowała: koniec z tym

Firmy nie będą mogły oferować produktów o tej samej nazwie, ale o różnym składzie w zależności od tego, w którym kraju go sprzedają. Tak zagłosował Parlament Europejski.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Na różnicach w składach produktów biznes zrobiły między innymi sklepy z "chemią z Niemiec".
Na różnicach w składach produktów biznes zrobiły między innymi sklepy z "chemią z Niemiec". (East News, Fot: Wojtek Laski/East News)
ycipk-4181zv

Środowe głosowanie to odpowiedź na kontrowersyjne praktyki wielkich firm. Zdarza się, że pod tą samą nazwą sprzedają one produkty o lepszej jakości w krajach Europy zachodniej, a gorszej - na wschodzie naszego kontynentu.

Za ukróceniem tej praktyki opowiedziało się 474 europosłów. 163 było przeciw, a 14 wstrzymało się od głosu.

Według przegłosowanego prawa producenci mają oferować na wszystkie rynki produkty o tym samym składzie. Jeśli chcą zmieniać recepturę, muszą także zmienić nazwę danego produktu.

ycipk-4181zv

Obejrzyj też: Prawo nie jest zaprojektowane na oszustów. Szef UOKiK wylicza wszystkie luki

Problem jest poważny i dotyka między innymi Polski. To między innymi przez różne składy rzekomo tych samych produktów tak wielką popularnością cieszą się u nas sklepy z "chemią z Niemiec" i z zachodnim jedzeniem.

Stosunkowo niedawno głośno było na przykład wokół chipsów Doritos. Na nasz rynek oferowana była wersja z olejem palmowym w składzie. W krajach zachodnich go nie było, a zastępował go lepszy olej słonecznikowy. Najpierw producent zapewniał, że to wypadkowa naszych polskich gustów, ale po burzy medialnej postanowił jednak stosować olej słonecznikowy również w polskiej wersji chipsów.

ycipk-4181zv

Tłumaczenia o tym, że po prostu takiego składu chcą obywatele danego kraju, jest standardową wymówką firm. Jak podawał w ubiegłym roku Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, co dziesiąty produkt w Polsce różni się składem w porównaniu do tych z zachodu. Z reguły różnica jest na niekorzyść polskich wersji.

Żywność sprzedawana w Polsce bywa gorsza jakościowo niż ta oferowana na rynkach zachodnich - potwierdzała także w grudniu Najwyższa Izba Kontroli.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Finanse
ycipk-4181zv
ycipk-4181zv
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-4181zv