Trwa ładowanie...
d2lzlyz
05-11-2014 14:23

Rozwój młodych firm to wypełnianie luki rozwojowej polskiej gospodarki - debata

Warszawa, 05.11.2014 (ISBnews) - Rozwój młodych i innowacyjnych przedsiębiorstw to wypełnianie luki rozwojowej polskiej gospodarki, uważają uczestnicy debaty "Dlaczego warto wspierać młode ambitne przedsiębiorstwa wysokich technologii?" zorganizowanej przez organizację Pracodawcy RP w ramach projektu MAPIT skierowanego do Młodych Ambitnych Przedsiębiorstw -  mikroprzedsiębiorstw, start-upów - działających w 9 obszarach wysokich technologii.

d2lzlyz
d2lzlyz

Projekt MAPIT kierowany jest do firm z branż:

  1. produkcja podstawowych substancji farmaceutycznych oraz leków i pozostałych wyrobów farmaceutycznych
  1. produkcja komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych
  1. produkcja statków powietrznych, statków kosmicznych i podobnych maszyn
  1. działalność związana z produkcją filmów, nagrań wideo, programów telewizyjnych, nagrań dźwiękowych i muzycznych
  1. nadawanie programów ogólnodostępnych i abonamentowych
  1. telekomunikacja
  1. działalność związana z oprogramowaniem i doradztwem w zakresie informatyki oraz działalność powiązana
  1. działalność usługowa w zakresie informacji
  1. badania naukowe i rozwojowe
d2lzlyz

Uczestnicy dyskusji będą wymieniać się wiedzą, doświadczeniem oraz opiniami m.in. o tym: Jak mikroprzedsiębiorstwa wysokich technologii powinny być wspierane? Jakie są luki w systemowym wsparciu młodych mikroprzedsiębiorców z branż wysokich technologii? Czego brakuje polskim mikroprzedsiębiorcom, aby ze skali krajowej przedostać się na rynek globalny? Komercjalizować czy zostawić w szufladzie - jakie są możliwości współpracy nauki i biznesu?

Stu właścicieli, managerów, osób mających realny wpływ na wprowadzana zmianę, z 50 polskich mikroprzedsiębiorstw, działających w branży hi-tech, którzy dotychczas prowadzili swój biznes intuicyjnie, dzięki udziałowi w programie będą mogli we współpracy z ekspertami poznać metody i narzędzia pozwalające efektywniej rozwinąć i zarządzać firmą oraz jej wzrostem. Wypracowany w wyniku programu standard wsparcia dla mikroprzedsiębiorstw wchodzących w fazę wzrostu opublikowany zostanie oraz rozpowszechniony w instytucjach wsparcia biznesu oraz ośrodkach naukowych.

Do bezpłatnego udziału w programie firmy mogą zgłaszać się poprzez stronę mapit.pl. Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego. Agencja ISBnews jest partnerem medialnym wydarzenia.

Uczestnicy debaty "Dlaczego warto wspierać młode ambitne przedsiębiorstwa wysokich technologii?" podkreślali m.in., że rozwój młodych i innowacyjnych przedsiębiorstw to wypełnianie luki rozwojowej polskiej gospodarki. Przedsiębiorstwa te nie tylko kreują miejsca pracy, lecz także są niezbędnym elementem funkcjonowania dużych międzynarodowych korporacji, tworząc razem z nimi swoisty ekosystem gospodarczy.

d2lzlyz

"Stawiam tezę, że Polacy tworzący start-upy pozbyli się już wszelkich kompleksów, jeśli chodzi o wchodzenie w świat nowych technologii. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że polskie firmy z sektora consumer electronics będą wkrótce znaczącym graczem na tym rynku" - powiedział założyciel firmy Game Technologies Patryk Strzelewicz, który wraz z Michałem Bonikowskim, współwłaścicielem studia wzornictwa przemysłowego Mindsailors, stworzyli elektroniczną kostkę DICE+, przeznaczoną do gry na tablecie. Gadżet zdobył zainteresowanie ze strony firmy Apple, która zdecydowała się na dystrybucję kostki w swoich sklepach na całym świecie.

O swoich doświadczeniach opowiedzieli również Przemysław Kuśmierek i Sławomir Łuczywek z firmy Migam, stworzonej z myślą o osobach niesłyszących. Oferuje im ona m.in. usługę zdalnego tłumacza, w ramach której istnieje możliwość translacji na żywo rozmowy z osobą głuchą lub słabosłyszącą. Firma pracuje także nad stworzeniem aplikacji KinecTranslator, która ma pełnić funkcję automatycznego tłumacza języka migowego. Obecnie poszukuje inwestora, który pozwoli jej dokończyć prace nad tym projektem. Firma już korzysta ze wsparcia dla start-upów. Kuśmierek podczas debaty nie ukrywał jednak, że pozyskanie dofinansowania, które pozwoliłoby na wdrożenie tak zaawansowanego pod względem technologicznym projektu, nie jest łatwe.

Oprócz przedstawicieli firm, w debacie uczestniczyli również reprezentanci instytucji, które takiego wsparcia udzielają - Adam Zagała z Idea Bank, Sebastian Grabowski z Orange Labs Polska, Jowita Michalska z Foundation of Strategic Competence Development, Marzena Mażewska, prezes Stowarzyszenia Organizatorów Ośrodków Innowacji i Przedsiębiorczości, Anna Walkowska z Homplex/Startup Grind, Konrad Latkowski, organizator Startup Weekend Warsaw oraz Hubert Lewiński reprezentujący Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości.

(ISBnews)

d2lzlyz
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2lzlyz