RPP dyskutowała w maju o efekcie II rundy i kursie - minutes
19.6.Warszawa (PAP) - Dyskusja na majowym posiedzeniu RPP
koncentrowała się na kształtowaniu się bieżącej inflacji, ocenie
ryzyka wystąpienia efektów drugiej rundy, sytuacji na...
19.6.Warszawa (PAP) - Dyskusja na majowym posiedzeniu RPP koncentrowała się na kształtowaniu się bieżącej inflacji, ocenie ryzyka wystąpienia efektów drugiej rundy, sytuacji na rynku pracy, perspektywach wzrostu gospodarczego w Polsce i na świecie oraz kształtowaniu się kursu walutowego - wynika z opublikowanych w czwartek przez NBP minutes.
Na majowym posiedzeniu RPP złożono wniosek o podwyższenie podstawowych stóp procentowych NBP o 25 pb, który nie został przyjęty.
"(...) Podkreślano, że utrzymywanie się inflacji powyżej górnej granicy odchyleń od celu inflacyjnego NBP, określonej na poziomie 3,5 proc., jest w decydującej mierze efektem wcześniejszego wzrostu cen żywności oraz dokonywanych podwyżek cen regulowanych. (...) Podkreślano jednak, że korzystne prognozy zbiorów w rolnictwie pozwalają oczekiwać dalszego obniżenia dynamiki cen żywności" - napisano w raporcie.
W minutes napisano, że za wysoką inflacje w Polsce i innych krajach odpowiadają czynniki na które RPP nie ma wpływu.
"Wskazywano, że na kształtowanie inflacji w wielu krajach, w tym w Polsce, w istotnym stopniu wpływają wzrosty cen na światowych rynkach żywności i ropy naftowej prowadzące do zmian cen relatywnych - a więc czynniki pozostające poza wpływem krajowej polityki pieniężnej. (....) Część członków Rady podkreślała, że dodatkowymi, w znacznym stopniu niezależnymi od polityki pieniężnej czynnikami oddziałującymi w kierunku wzrostu cen w nowych krajach członkowskich Unii Europejskiej są: proces konwergencji cen i płac oraz ujednolicanie podatków pośrednich" - napisano w minutes. (PAP)
map/ dan/