Trwa ładowanie...
d298rh0
finanse
19-06-2008 14:09

RPP dyskutowała w maju o efekcie II rundy i kursie - minutes

19.6.Warszawa (PAP) - Dyskusja na majowym posiedzeniu RPP
koncentrowała się na kształtowaniu się bieżącej inflacji, ocenie
ryzyka wystąpienia efektów drugiej rundy, sytuacji na...

d298rh0
d298rh0

19.6.Warszawa (PAP) - Dyskusja na majowym posiedzeniu RPP koncentrowała się na kształtowaniu się bieżącej inflacji, ocenie ryzyka wystąpienia efektów drugiej rundy, sytuacji na rynku pracy, perspektywach wzrostu gospodarczego w Polsce i na świecie oraz kształtowaniu się kursu walutowego - wynika z opublikowanych w czwartek przez NBP minutes.

Na majowym posiedzeniu RPP złożono wniosek o podwyższenie podstawowych stóp procentowych NBP o 25 pb, który nie został przyjęty.

"(...) Podkreślano, że utrzymywanie się inflacji powyżej górnej granicy odchyleń od celu inflacyjnego NBP, określonej na poziomie 3,5 proc., jest w decydującej mierze efektem wcześniejszego wzrostu cen żywności oraz dokonywanych podwyżek cen regulowanych. (...) Podkreślano jednak, że korzystne prognozy zbiorów w rolnictwie pozwalają oczekiwać dalszego obniżenia dynamiki cen żywności" - napisano w raporcie.

W minutes napisano, że za wysoką inflacje w Polsce i innych krajach odpowiadają czynniki na które RPP nie ma wpływu.

d298rh0

"Wskazywano, że na kształtowanie inflacji w wielu krajach, w tym w Polsce, w istotnym stopniu wpływają wzrosty cen na światowych rynkach żywności i ropy naftowej prowadzące do zmian cen relatywnych - a więc czynniki pozostające poza wpływem krajowej polityki pieniężnej. (....) Część członków Rady podkreślała, że dodatkowymi, w znacznym stopniu niezależnymi od polityki pieniężnej czynnikami oddziałującymi w kierunku wzrostu cen w nowych krajach członkowskich Unii Europejskiej są: proces konwergencji cen i płac oraz ujednolicanie podatków pośrednich" - napisano w minutes. (PAP)

map/ dan/

d298rh0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d298rh0