Trwa ładowanie...

RPP jeszcze nie wie co dalej ze stopami procentowymi.

Ostatnie miesiące zdecydowanie należą do dolara. Cała sytuacja na świecie wyraźnie wzmacnia tę walutę. Nie inaczej było w tym tygodniu. Konflikt na Ukrainie czy ostatnie starcia z Państwem Islamskim tylko tą tendencję pogłębiają.

RPP jeszcze nie wie co dalej ze stopami procentowymi.Źródło: Thinkstockphotos
d2i0vw5
d2i0vw5

Wczorajszy dzień przyniósł lekkie umocnienie złotego. Na rynek trafia za to wiele sprzecznych informacji na temat dalszej decyzji RPP. Są głosy zarówno potwierdzające dalsze obniżki o w sumie 0,5% do końca roku jak i negujące sensowność tego ruchu.

Wczorajszy dzień przyniósł lekkie odreagowanie złotego, jednakże już dzisiaj od rana rodzima waluta ponownie się osłabia. Rynek wycenia obecnie euro na 4,1950, franki ma 3,4700, dolary na 3,3000, natomiast funt osiągnął poziom 5,3000. Obligacje są w dalszym ciągu bardzo silne, a ich rentowność na rynku wtórnym spadła w okolice 2,7%.
Na rynek trafiło wczoraj kilka ważnych wypowiedzi członków RPP. Marek Belka pytany przez agencję Reutera wypowiadał się na temat kontynuowania cyklu obniżek o kolejne 0,5% do końca roku. Z drugiej strony wypowiedzi Adama Glapińskiego czy Elżbiety Chojnej-Duch sugerują pozostawienie stóp na obecnym poziomie. Która z tych koncepcji będzie dominować będzie zależało zapewne od najbliższych odczytów i prognoz ważnych danych makroekonomicznych.

Głównie należy brać tutaj pod uwagę inflację konsumencką, wzrost gospodarczy oraz produkcję przemysłową. Wskaźnik inflacji poznamy już jutro i należy się spodziewać że będzie on interpretowany jako prognoza na temat listopadowej decyzji Rady.

Dotychczasowy silny czynnik zapalny na rynkach w postaci sytuacji na Wschodzie Ukrainy przygasa. Powodów jest kilka: po pierwsze Rosjanie osiągnęli już właściwie wszystko co chcieli. Po drugie wiele państw jest skłonnych przymknąć oko na sytuację na Ukrainie jeżeli Rosja przyłączy się do koalicji przeciwko działaniom Państwa Islamskiego. Gdyby doszło do porozumienia to anulowanie sankcji nałożonych wobec Rosji powinno pomagać umacniać się złotemu.

d2i0vw5

Zachęcona referendum szkockim Katalonia najprawdopodobniej nie zrealizuje swoich marzeń. Wczoraj główne siły nie porozumiały się w sprawie metody przeprowadzenia referendum. Powodem rozmów było zakwestionowanie przez tamtejszy Trybunał Konstytucyjny dokumentów na bazie których miałoby się to referendum odbyć. Gdyby ten temat wracał jest to z pewnością czynnik osłabiający złotego, co w obecnej sytuacji spowoduje dalszą kontynuację ruchu na EUR/USD.

W dniu dzisiejszym warto zwrócić uwagę na następujące dane:
10:30 - Wielka Brytania - inflacja konsumencka,
11:00 - Niemcy - indeks instytutu ZEW,
14:00 - Polska - bilans płatniczy

EUR/PLN

(fot. internetowy kantor)
Źródło: (fot. internetowy kantor)

Wykres kursu średniego EUR/PLN za okres od 14.07.2014 do 14.10.2014

d2i0vw5

Kurs EUR/PLN porusza się od początku września w ramach szerokiego kanału spadkowego. Wczoraj rano doszło do próby wybicia się z tej formacji. Jeżeli ruch ten się potwierdzi będziemy mieli prawdopodobnie do czynienia z przejściem w trend boczny. W przypadku ruchu w dół w dalszym ciągu bardzo mocnym wsparciem pozostają okolice 4,1700, od których to kurs wielokrotnie w ostatnich 2 miesiącach się odbijał.

CHF/PLN

(fot. internetowy kantor)
Źródło: (fot. internetowy kantor)

Wykres kursu średniego CHF/PLN za okres od 14.07.2014 do 14.10.2014

d2i0vw5

Od początku września kurs znajduje się w szerokim kanale o lekkim nachyleniu spadkowym. Kurs jednakże pod koniec zeszłego tygodnia opuścił ten kanał. Najbliższe dni pokażą czy to tylko koniec spadków, czy też frank przejdzie od razu w trend wzrostowy.

USD/PLN

(fot. internetowy kantor)
Źródło: (fot. internetowy kantor)

Wykres kursu średniego USD/PLN za okres od 14.07.2014 do 14.10.2014

Kurs USD/PLN utworzył silny trend wzrostowy i przebija kolejne poziomy. Oporem dla kolejnych wzrostów jest ostatnie maksimum lokalne na poziomie 3,3500. W przypadku korekty wsparcie stanowić będzie poziom 3,2800, czyli dolne ograniczenie kanału wzrostowego.
GBP/PLN

(fot. internetowy kantor)
Źródło: (fot. internetowy kantor)

Wykres kursu średniego GBP/PLN za okres od 14.07.2014 do 14.10.2014

d2i0vw5

Kurs GBP/PLN od lipca porusza się w silnym trendzie wzrostowym. Obecnie trwa korekta tego ruchu, jednakże nie można jeszcze mówić o zmianie trendu na tej parze walutowej. W przypadku ruchu w dół ważnym poziomem jest 5,2900, znajdujące się tam ostatnie minimum lokalne.

Maciej Przygórzewski - główny analityk w Internetowykantor.pl i Walutomat
Currency One SA

| Przedstawione, w dystrybuowanych przez serwis raportach, poglądy, oceny i wnioski są wyrazem osobistych poglądów autorów i nie mają charakteru rekomendacji autora lub serwisu internetowykantor.pl do nabycia lub zbycia albo powstrzymania się od dokonania transakcji w odniesieniu do jakichkolwiek walut lub papierów wartościowych. Poglądy te jak i inne treści raportów nie stanowią “rekomendacji” lub “doradztwa” w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 o obrocie instrumentami finansowymi. Wyłączną odpowiedzialność za decyzje inwestycyjne, podjęte lub zaniechane na podstawie komentarza, raportu lub z wykorzystaniem wniosków w nim zawartych, ponosi inwestor. Zgodę autorów na publikowanie raportów można uzyskać pisząc na adres biuro@internetowykantor.pl. |
| --- |

d2i0vw5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2i0vw5