Trwa ładowanie...
d2053ez

RPP obniży główną stopę procentową o 25 pb do 1,75%, wg analityków

Warszawa, 03.03.2015 (ISBnews) - Rozpoczynające się dziś posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej (RPP) najprawdopodobniej przyniesie decyzję o redukcji stóp procentowych o 25 pb - do 1,75% w przypadku głównej stopy referencyjnej. Tak sądzą wszyscy (14) analitycy ankietowanych przez agencję ISBnews.Po ostatnich danych makroekonomicznych większość analityków jest niemal pewna, że na obecnym posiedzeniu Rada zdecyduje się na pierwszą w tym roku redukcję stóp procentowych. Niektórzy ekonomiści uważają, że główna stopa procentowa mogłaby zostać od razu zredukowana o nawet 50 pb, ale jest to ich zdaniem optymistyczny scenariusz. Część analityków sądzi jednak, że realnym scenariuszem są dwie obniżki po 25 pb i utrzymanie głównej stopy procentowej na poziomie 1,50% co najmniej do końca roku.

Share
d2053ez

Na ostatnim posiedzeniu RPP powstrzymała się przed redukcją stóp sugerując, że podczas marcowego spotkania będzie miała do dyspozycji więcej danych i analiz w tym szczegóły nowego raportu o inflacji. Zdaniem analityków, raport ten po raz kolejny pokaże, że inflacja w całym horyzoncie projekcji banku centralnego nie wraca do celu. To może przeważyć liczbę głosów skłaniających się za łagodzeniem polityki monetarnej.

Ostatnia redukcja stóp procentowych miała miejsce w październiku ub.r. RPP napisała wtedy w swoim komunikacie, że ze względu na niepewność co do przyszłej koniunktury, nie wyklucza dalszego dostosowania polityki pieniężnej.

Dwudniowe posiedzenie RPP rozpoczyna się we wtorek, a decyzja zostanie ogłoszona w środę we wczesnych godzinach popołudniowych.

(ISBnews)

d2053ez

Podziel się opinią

Share
d2053ez
d2053ez