Trwa ładowanie...
d2jgd52

RPP obniży stopy proc. do 4,0 proc., pierwsza obniżka w IV '12 - Capital Economics (opinia)

19.01. Warszawa (PAP) - Rada Polityki Pieniężnej wstrzyma się z obniżkami stóp procentowych aż pojawią się wyraźne oznaki spowolnienia gospodarczego - oceniają ekonomiści Capital...

Share
d2jgd52

19.01. Warszawa (PAP) - Rada Polityki Pieniężnej wstrzyma się z obniżkami stóp procentowych aż pojawią się wyraźne oznaki spowolnienia gospodarczego - oceniają ekonomiści Capital Economics. Spodziewają się oni dwóch obniżek stóp o 25 pb, pierwszej w kwietniu.

"Mimo że w tym roku spodziewamy się pogorszenia problemów w strefie euro i wynikającego z tego spowolnienia (w Polsce - PAP), na razie popyt krajowy jest wciąż mocny. Co więcej, inflacja pozostaje powyżej celu, w grudniu ukształtowała się na poziomie 4,6 proc. rdr. Mimo to sądzimy, że inflacja niebawem zacznie się obniżać. Co prawda styczniowe podwyżki podatków zwiększą inflację o ok. 0,2 proc., ale powinno to być zrekompensowane z nawiązką przez wypadnięcie zeszłorocznej podwyżki VAT z rocznego porównania cen. Jeśli dodać do tego zanikanie szoku cenowego ze strony surowców i efekty słabszego wzrostu, to powinna się znaleźć przestrzeń do obniżek stóp, choć prawdopodobnie nie wcześniej niż w II kwartale" - napisano w czwartkowym raporcie.

"Przewidujemy dwie obniżki stóp o 25 pb, pierwszą w kwietniu, co sprowadzi główną stopę procentową do 4,0 proc. Ale dopóki nie będzie twardych dowodów na spowolnienie, sądzimy, że NBP pozostawi stopy procentowe bez zmian" - dodano. (PAP)

fdu/ jtt/

d2jgd52

Podziel się opinią

Share
d2jgd52
d2jgd52