Trwa ładowanie...
d1p3b6j

RPP obniżyła stopy procentowe o 25 pb, referencyjna 4,00 proc. (opinia, aktl.)

...

Share
d1p3b6j

Dochodzą kolejne opinie. #

09.01. Warszawa (PAP) - Rada Polityki Pieniężnej na środowym posiedzeniu obniżyła stopy procentowe o 25 pb, referencyjna stopa procentowa NBP wynosić będzie od czwartku 4,00 proc. w skali rocznej - podała RPP w środę w komunikacie.

Poniżej opinie:

PIOTR BIELSKI, BZ WBK

"W sumie decyzja zgodna z oczekiwaniami analityków, choć na rynku finansowym część analityków wyceniała obniżkę o 50 pb. Oznacza to, że prawdopodobnie złoty będzie się umacniał, a na rynku długu nastąpi korekta. Niewykluczone, że po konferencji te tendencje będą kontynuowane, jeśli w komunikacie zostanie zasygnalizowana możliwość przerwy w obniżkach w lutym. Świadczyć o tym będzie podkreślenie wagi projekcji.

d1p3b6j

Tendencje te jednak nie będą trwałe, gdyż już w przyszłym tygodniu podane zostaną dane o inflacji, które naszym zdaniem będą świadczyć na korzyść kolejnych obniżek. Spodziewamy się przerwy w obniżkach w lutym, a po publikacji projekcji oczekujemy jeszcze cięć o łącznie 50 pb".

TOMASZ KACZOR, BGK

"Każda inna decyzja byłaby niespodzianką, cięcie o 25 pb było oczekiwane. Po decyzji złoty lekko się umocnił, co wskazuje, że jednak na rynku była niewielka nadzieja na głębsze cięcie, o 50 pb. Najciekawsze pozostaje oczywiście to, co RPP powie na konferencji, czy zasygnalizuje dalsze obniżki, czy też przerwę. Kilku członków RPP sugerowało, że po zejściu do 4,00 proc. przyjdzie czas na odpoczynek w obniżkach i RPP zacznie obserwować rynek.

Ja uważam, że w lutym nie będzie kolejnej obniżki stóp".

d1p3b6j

PIOTR ŁYSIENIA, BANK POCZTOWY (e-mail)

"Zgodnie z naszymi oczekiwaniami i konsensusem rynkowym RPP obniżyła stopy procentowe o 25 pb (referencyjna wynosi obecnie 4,00 proc.). Decyzja nie jest zaskoczeniem, zwłaszcza w obliczu ostatnich wypowiedzi członków Rady. Obniżająca się inflacja oraz słabsze dane z krajowej gospodarki będą czynnikami wspierającymi dalsze łagodzenie polityki pieniężnej. Argumenty, które stały za decyzją RPP oraz perspektywy w polityce pieniężnej w najbliższych miesiącach zostaną przedstawione na konferencji prasowej o godz. 16:00". (PAP)

mj/ nik/ osz/

d1p3b6j

Podziel się opinią

Share
d1p3b6j
d1p3b6j