Trwa ładowanie...

RPP podjęła decyzję ws. stóp procentowych

Rada Polityki Pieniężnej na środowym posiedzeniu pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie, referencyjna stopa procentowa NBP wynosić będzie nadal 2,50 proc. w skali rocznej - podano w komunikacie NBP.

RPP podjęła decyzję ws. stóp procentowychŹródło: Thinkstockphotos
d2khh1q
d2khh1q

Środowa decyzja RPP oznacza, że w skali rocznej referencyjna stopa NBP wynosić będzie nadal 2,50 proc., lombardowa 4,00 proc., depozytowa 1,00 proc., zaś redyskonta weksli 2,75 proc.

Decyzja ta jest zgodna z oczekiwaniami. Wszyscy z 23 ankietowanych wcześniej przez PAP ekonomistów uważali, że RPP pozostawi w listopadzie stopy procentowe na niezmienionym poziomie. RPP zapowiedziała w komunikacie po październikowym posiedzeniu, że w jej ocenie stopy procentowe powinny zostać utrzymane na niezmienionym poziomie przynajmniej do końca bieżącego roku. Z ostatnich wypowiedzi poszczególnych członków RPP wynika, że stabilizacja stóp na obecnych poziomach może potrwać przynajmniej do połowy 2014 roku.

KOMENTARZ DO DECYZJI RPP

_ Maciej Przygórzewski Senior FX Dealer w Internetowykantor.pl _

Zgodnie z oczekiwaniami niemal wszystkich obserwatorów Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła dzisiaj stóp procentowych, pozostawiając je na poziomie 2,5%. Przewidywania te były dodatkowo poparte deklaracjami członków samej Rady mówiącymi o niezmienianiu stóp do końca roku. Niski wzrost gospodarczy i inflacja znajdująca się wciąż poniżej celu inflacyjnego dają pole do dalszych obniżek. Analiza tych wskaźników w czasie wyraźnie pokazuje, że w obydwu przypadkach mamy poprawę. Nie dziwi zatem fakt, że Rada wolała utrzymać kolejny miesiąc stopy procentowe na niezmienionym poziomie, niż destabilizować rynek kolejnymi ruchami, z których i tak będzie się musiała następnie wycofywać.

d2khh1q

Już teraz mówi się o podwyżce stóp procentowych w połowę przyszłego roku, kiedy gospodarka będzie przyspieszać. Jak długo zatem Rada utrzyma stopy na niezmienionym poziomie? Wedle wypowiedzi jej członków na konferencjach prasowych, nie powinno być zmian nie tylko do końca tego roku, ale i w pierwszych miesiącach 2014. Członkowie RPP wskazują na wolno rosnącą inflację, która ich zdaniem w pierwszej połowie przyszłego roku ma powrócić do celu inflacyjnego. Co ważne w wypowiedziach nie słychać już o dalszych obniżkach, natomiast coraz częściej słyszymy o ewentualnej podwyżce stóp. Najwyraźniej jest to zatem definitywny koniec rozpoczętego niemal rok temu cyklu obniżek. Cyklu, który zredukował podstawową stopę procentową z poziomu 4,75% do 2,5%. W efekcie o porównywalną wartość spadło w Polsce oprocentowanie zarówno lokat jak i kredytów. Co oznacza taka zmiana dla domowego budżetu? Najlepiej to widać na przykładzie rat od kredytów mieszkaniowych.

(fot. internetowykantor.pl)
Źródło: (fot. internetowykantor.pl)

Jak widać przeciętna rata spadła niemal o 150 zł na każde 100 000 złotych kredytu. Obliczenia te są przeprowadzone dla niemal nieosiągalnej obecnie na rynku marży wynoszącej 1,5%, ale to już zupełnie inna historia.

d2khh1q
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2khh1q

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj