RPP podniesie stopy o 25 pb w IV kwartale 2011 r. - PBP (opinia)
13.06. Warszawa (PAP) - Cykl podwyżek stóp procentowych zostanie czasowo wstrzymany, a kolejnej podwyżki o 25 pb można spodziewać się jesienią tego roku - prognozuje Polski Bank...
13.06. Warszawa (PAP) - Cykl podwyżek stóp procentowych zostanie czasowo wstrzymany, a kolejnej podwyżki o 25 pb można spodziewać się jesienią tego roku - prognozuje Polski Bank Przedsiębiorczości. Zdaniem ekonomistów banku przez kolejne 6 miesięcy inflacja CPI może przekraczać 4 proc.
"W tym roku Polska przechodzi najsilniejsze zacieśnienie polityki pieniężnej w Europie. Stopy procentowe banku centralnego zostały podniesione po raz czwarty (łącznie o 1 pkt proc.) - istnieje ryzyko, że nie ostatni. Na razie jednak na fali spowalniającego globalnego wzrostu gospodarczego cykl podwyżek zostanie wstrzymany" - napisano w poniedziałkowym raporcie.
"Z historycznego punktu widzenia, nominalne stopy i tak są na niskim poziomie - w pobliżu długookresowej średniej, mimo że Polska znajduje się w fazie ożywienia koniunktury. (...) bank centralny może teraz na kilka miesięcy wstrzymać się z dalszymi podwyżkami stóp. Do kolejnej może dojść na jesieni, jeżeli złoty nie zacznie się umacniać" - dodano.
"Jeszcze przez co najmniej pół roku inflacja może przekraczać 4 proc. Ustabilizowanie cen ropy wskazuje, że na przełomie 2011 i 2012 r. jest szansa na jej spadek" - zaznaczono w raporcie.
Ekonomiści banku szacują, że wzrost płac w maju wyniósł 5,8 proc. rdr.
"W kwietniu - po raz pierwszy od dwóch lat - wzrosły jednostkowe koszty pracy w przemyśle. Teraz zobaczymy, na ile był to początek poważniejszego trendu. Oczekujemy wzrostu płac o 5,8 proc. (...) wydaje się, że wzrost płac nie powinien przyspieszać. Gdyby było inaczej, a jednostkowe koszty pracy dalej przyspieszały, oznaczałoby to, że Polska potrzebuje silniejszego zacieśnienia polityki pieniężnej przy spowalniającym wzroście PKB. Fatalny miks" - napisano w raporcie.
KURS PLN STABILNY, RENTOWNOŚCI MOGĄ WZROSNĄĆ
PBP przewiduje, że w krótkim okresie kurs złotego będzie stabilny, a w średnim okresie nie należy oczekiwać znaczącego umocnienia polskiej waluty. Autorzy raportu oceniają, że prawdopodobieństwo nieznacznego wzrostu rentowności SPW jest większe od prawdopodobieństwa ich spadku.
"(W krótkim okresie - PAP) Trudno znaleźć siłę, która mogłaby w najbliższym czasie umocnić polską walutę. Oczekujemy utrzymywania kursu EUR/PLN w pobliżu obecnych poziomów" - napisano w raporcie.
"Dość duża odporność złotego na wszelkie czynniki teoretycznie sprzyjające umocnieniu (zaskakująco wysoki wzrost PKB, podwyżki stóp, interwencje walutowe) sprawia, że coraz bardziej sceptycznie patrzymy na możliwość bardziej znaczącego umocnienia polskiej waluty w średnim okresie" - dodano.
"Stabilizacja kursu EUR/PLN oraz ogłoszenie przez bank centralny przerwy w podwyżkach stóp procentowych sprzyja obniżeniu rentowności obligacji. W ostatnim tygodniu na całej krzywej oprocentowanie znacząco spadło - o ok. 0,15-0,2 pkt proc. W takiej sytuacji wydaje się, że rentowność obligacji jest dość niska i w średnim okresie większe jest pole do jej nieznacznego wzrostu niż spadku" - napisano w raporcie. (PAP)
fdu/ ana/