RPP podzielona co do skali odpowiedniej obniżki stóp w XII, jak i w całym cyklu - minutes

20.12. Warszawa (PAP) - Członkowie RPP w grudniu różnili się w ocenie skali odpowiedniej obniżki stóp procentowych NBP, zarówno na bieżącym posiedzeniu, jak i w trakcie całego...

20.12.2012 | aktual.: 20.12.2012 14:23

20.12. Warszawa (PAP) - Członkowie RPP w grudniu różnili się w ocenie skali odpowiedniej obniżki stóp procentowych NBP, zarówno na bieżącym posiedzeniu, jak i w trakcie całego cyklu - wynika z opisu dyskusji RPP na posiedzeniu 5 XII. Przeważył pogląd, że ze względu na uporczywość inflacji i ryzyka związane z kształtowaniem się dynamiki cen w horyzoncie najsilniejszego odziaływania polityki pieniężnej obniżenie stóp powinno być niewielkie.

Na posiedzeniu w grudniu złożono wnioski o obniżenie podstawowych stóp procentowych NBP o 1,50 pkt. proc. i o 0,50 pkt. proc. Wnioski te nie zostały przyjęte. Złożono także wniosek o obniżenie podstawowych stóp procentowych NBP o 0,25 pkt. proc., który został przyjęty.

"Uznano, że na bieżącym posiedzeniu stopy procentowe NBP powinny zostać obniżone, co będzie oddziaływać w kierunku zwiększenia aktywności gospodarczej i ograniczy ryzyko spadku inflacji poniżej celu w średnim okresie. Członkowie Rady różnili się w ocenie skali odpowiedniej obniżki stóp procentowych NBP, zarówno na bieżącym posiedzeniu, jak i w trakcie całego cyklu" - napisano w minutes.

"Większość członków Rady wskazywała, że ze względu na uporczywość inflacji oraz ryzyka związane z kształtowaniem się dynamiki cen w horyzoncie najsilniejszego odziaływania polityki pieniężnej obniżenie stóp procentowych NBP powinno być niewielkie" - dodano.

"Niektórzy z nich wskazywali przy tym, że obniżenie stóp procentowych może prowadzić do osłabienia się kursu złotego, negatywnie wpływając na inflację, a także może skłaniać gospodarstwa domowe do lokowania oszczędności poza systemem bankowym. Równocześnie niektórzy członkowie Rady argumentowali, że silne obniżenie stóp procentowych może prowadzić do dalszego spadku stopy oszczędności, oddziałując w kierunku wzrostu nierównowag w gospodarce" - głosi dokument.

Inni członkowie Rady uważali, że w obecnych warunkach gospodarczych, nawet nieco większa obniżka stóp procentowych nie prowadziłaby do pojawienia się w kolejnych kwartałach presji popytowej i inflacyjnej.

"Zdaniem tych członków Rady, ze względu na skalę spowolnienia gospodarczego oraz wzrost ryzyka obniżenia się inflacji poniżej celu inflacyjnego NBP w najbliższych kwartałach, wskazane jest większe niż dotychczas - a zdaniem niektórych członków Rady znacznie większe niż dotychczas - obniżenie stóp procentowych NBP na bieżącym posiedzeniu" - napisano.

"Członkowie ci wskazywali, że za dość szybkim łagodzeniem polityki pieniężnej przemawia w szczególności długość opóźnień w mechanizmie transmisji polityki pieniężnej. W opinii tych członków Rady w decyzjach na temat stóp procentowych w Polsce należy również uwzględniać poziom stóp na świecie, w tym w głównych gospodarkach rozwiniętych" - dodano.(PAP)

jba/ ana/

Źródło artykułu:PAP
stopyfinansebanki
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)