Trwa ładowanie...
d25zzga

RPP powinna rozważyć podwyżkę stóp procentowych - Zielińska-Głębocka z RPP

03.11. Warszawa (PAP) - Wzrost inflacji w październiku powinien skłonić Radę Polityki Pieniężnej do rozważenia możliwości zacieśnienia polityki pieniężnej - uważa Anna...

d25zzga
d25zzga

03.11. Warszawa (PAP) - Wzrost inflacji w październiku powinien skłonić Radę Polityki Pieniężnej do rozważenia możliwości zacieśnienia polityki pieniężnej - uważa Anna Zielińska-Głębocka, członek Rady Polityki Pieniężnej. Jej zdaniem podwyżka stóp do poziomu 4 proc. może wystarczyć, aby trwale zakotwiczyć oczekiwania inflacyjne.

"Rada powinna kierować się bezpośrednim celem inflacyjnym (...) Naszym zadaniem jest utrzymanie inflacji blisko celu. Jeżeli utrzymuje się tendencja wzrostowa, to trzeba się zastanowić, czy nie zareagować tym instrumentem, jakim jest podniesienie głównej stopy procentowej" - powiedziała Zielińska-Głębocka w rozmowie z TVN CNBC.

"Mnie się wydaje, że podniesienie (stóp procentowych - PAP) do 4 proc. może okazać się wystarczające, aby zakotwiczyć oczekiwania inflacyjne, ale trudno powiedzieć czy to nastąpi teraz, czy za jakiś czas" - dodała.

Jej zdaniem RPP "nie przespała" jeszcze dobrego momentu na podwyżkę.

"Jest to dobry moment, żeby się nad tą decyzją zastanowić" - powiedziała. (PAP)

mak/ jtt/

d25zzga
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d25zzga