Trwa ładowanie...
d353khq

RPP utrzymała stopy proc. bez zmian, zgodnie z oczekiwaniami

Warszawa, 14.01.2015 (ISBnews) - Rada Polityki Pieniężnej (RPP) utrzymała stopy procentowe bez zmian, co oznacza, że główna stopa referencyjna wynosi nadal 2,00%, podał bank centralny. O godz. 16.00 odbędzie się konferencja prasowa RPP.

Share
d353khq

Stopa lombardowa wynosi więc nadal 3,00%, stopa depozytowa - 1,00%, a stopa redyskonta weksli - 2,25%, podano w komunikacie.

Wszyscy ankietowani przez agencję ISBnews analitycy (15) oczekiwali, że RPP nie dokona w styczniu zmian w polityce monetarnej. Część analityków oczekuje pierwszej redukcji najwcześniej na kolejnym posiedzeniu. Ponad połowa z nich spodziewa się poluzowania polityki monetarnej dopiero w marcu. Większość analityków ankietowanych przez ISBnews uważa, że na koniec roku główna stopa procentowa będzie wynosiła 1,75%.

Po październikowej obniżce, RPP utrzymała do końca ub.r. stopy procentowe na niezmienionych poziomach z główną stopą referencyjna wynoszącą 2,00%. RPP napisała w swoim komunikacie, że ze względu na niepewność co do przyszłej koniunktury, nie wyklucza dalszego dostosowania polityki pieniężnej.

Podczas październikowego głosowania za obniżką stopy referencyjnej o 50 pb opowiedziało się pięcioro członków RPP, a pięcioro było przeciw. Ostatecznie stopa ta została obniżona o 50 pb (do 2,00%), ponieważ w takiej sytuacji prezesowi NBP (Markowi Belce) przysługuje głos rozstrzygający (tzw. casting vote).

(ISBnews)

d353khq

Podziel się opinią

Share
d353khq
d353khq