Trwa ładowanie...
dyxo8fs

RPP utrzymuje wymowę komunikatu, dodaje źródła niepewności - komunikat.

26.01. Warszawa (PAP) - Na pierwszym posiedzeniu z 6 nowymi członkami, RPP utrzymała nastawienie i wymowę komunikatu dodając ocenę, że źródłem niepewności w polityce pieniężnej...

dyxo8fs
dyxo8fs

26.01. Warszawa (PAP) - Na pierwszym posiedzeniu z 6 nowymi członkami, RPP utrzymała nastawienie i wymowę komunikatu dodając ocenę, że źródłem niepewności w polityce pieniężnej mogą być efekty zmiany polityki makro zagranicą.

"Rada ocenia prawdopodobieństwo ukształtowania się inflacji w średnim okresie poniżej lub powyżej celu inflacyjnego za zbliżone. W ocenie Rady, poprawa globalnej koniunktury i dokonane złagodzenie polityki pieniężnej sprzyjają powrotowi gospodarki na ścieżkę potencjalnego tempa wzrostu. Istotnym źródłem niepewności dla krajowej polityki pieniężnej są efekty ekspansywnej polityki makroekonomicznej za granicą, jak również jej przewidywanej zmiany dla przyszłego wzrostu gospodarczego i inflacji na świecie" - napisała PP w komunikacie.

PLITYKA FISKALNA W CENTRUM UWAGI

"Ważnym uwarunkowaniem polityki pieniężnej jest sytuacja finansów publicznych. Podjęcie działań mających na celu trwałe zmniejszenie deficytu sektora finansów publicznych sprzyjałoby stabilności makroekonomicznej oraz umożliwiło spełnienie kryteriów niezbędnych dla przyjęcia euro" - napisała RPP w komunikacie.

dyxo8fs

GOSPODARKA WYCHODZI NA PROSTĄ

RPP ocenia, że koniunktura gospodarcza poprawia się.

"Ostatnie informacje dotyczące polskiej gospodarki wskazują na poprawę koniunktury gospodarczej. Pomimo wzrostu stopy bezrobocia, relatywna stabilizacja zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw może sygnalizować stopniowe wyhamowywanie niekorzystnych tendencji na rynku pracy. W dalszym ciągu zmniejsza się akcja kredytowa w sektorze przedsiębiorstw oraz utrzymuje się wyraźnie niższy niż w ostatnich latach wzrost kredytów dla sektora gospodarstw domowych" - napisano.

CPI BĘDZIE SPADAĆ

dyxo8fs

W ocenie RPP, w najbliższych miesiącach inflacja będzie obniżana przez ujemne efekty bazy związane z silnym wzrostem cen administrowanych i cen żywności na początku 2009 r.

"W kierunku obniżenia inflacji będą oddziaływać także: niska presja popytowa oraz wcześniejsze umiarkowane tempo wzrostu kosztów pracy oraz wcześniejsza aprecjacja złotego. Spadek inflacji w 2010 r. może być natomiast hamowany przez wzrost cen surowców na rynkach światowych, opłat zależnych od decyzji samorządów, akcyzy, a także cen administrowanych" - napisano. (PAP)

map/ dan/

dyxo8fs
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dyxo8fs