Trwa ładowanie...

Ruch artystyczny Bauhaus w Google Doodle. 100. rocznica założenia uczelni

Ruch artystyczny Bauhaus jest bohaterem piątkowego Google Doodle. Przeglądarka "świętuje" 100. rocznicę utworzenia uczelni artystyczno-rzemieślniczej w Weimarze.

Ruch artystyczny Bauhaus w Google Doodle. 100. rocznica założenia uczelniŹródło: PAP/EPA
d3iv7dx
d3iv7dx

Ruch artystyczny Bauhaus w Google Doodle

Google Doodle jest tymczasową, specjalną zmianą logo na stronie głównej jednej z najpopularniejszych przeglądarek internetowych na świecie. 12 kwietnia br. pojawił się w niej ruch artystyczny Bauhaus, by upamiętnić 100. rocznice założenia niemieckiej uczelni.

Zmiana loga Google ma na celu m.in. uczczenie świąt, wydarzeń oraz osiągnięć znanych artystów, naukowców oraz pionierów. Pierwsze Google Doodle w Polsce pojawiło się 15 lutego 2007 roku. Wówczas dwie litery "o" w logo zostały zamienione na pączki z okazji tłustego czwartku. Doodle upamiętniały również m.in. "Solidarność", urodziny Zofii Nałkowskiej i Juliusza Słowackiego.

Ruch artystyczny Bauhaus. 100. rocznica założenia uczelni

Bauhaus jest uczelnią artystyczno-rzemieślniczą powstała w Weimarze (centralne Niemcy) w 1919 r. Powstała ona z połączenia Akademii Sztuk Pięknych i Szkoły Rzemiosł Artystycznych. Od 1925 r. działała ona w Dessau, a następnie w Berlinie (1932–1933) Uczelnia została utworzona przez Waltera Gropiusa i zapoczątkowała ruch artystyczny Bauhaus.

Celem uczelni było wykształcenie nowej generacji twórców, gotowych do odkrywania świata na nowo. Zapoczątkowany 100 lat temu ruch zmienił sztukę, stosując zasadę "forma podąża za funkcją". Architekturę i obiekty cechowały proste, lecz eleganckie formy.

d3iv7dx

Walter Gropius wyobrażał sobie uczelnie jako połączenie sztuki, rzemiosła i nowoczesnych technologii. Wpływ ruchu artystycznego Bauhaus wykraczał więc daleko poza architekturę. Studenci szkoleni byli m.in. z zakresu metalurgii, stolarstwa, ceramiki, tkactwa, grafiki i typografii, witraży oraz malarstwa ściennego. Uczyli się, jak tworzyć najprostsze, użytkowe przedmioty, które będą charakteryzowały się najwyższymi aspiracjami artystycznymi.

Choć uczelnia oficjalnie rozpadła się 10 sierpnia 1933 roku, studenci rozjechali się po świecie, zakładając szkoły m.in. w Chicago, Północnej Karolinie czy Tel Awiwie. Dzięki temu ruch artystyczny Bauhaus przetrwał do dziś i wciąż inspiruje nowe pokolenia artystów.

d3iv7dx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3iv7dx