Trwa ładowanie...
d4q1t22

Ruda Śląska/ Ponad 90 działek objętych programem wspierania budownictwa

Ponad 90 parcel zostanie w tym roku objętych programem wspierania budownictwa jednorodzinnego w Rudzie Śląskiej. Osoby, które w ciągu trzech lat wybudują na nich domy i w nich zamieszkają, będą mogły wykupić działki z 75-procentową bonifikatą.

Share
d4q1t22

Lokalne władze wdrażają program wspierania budownictwa jednorodzinnego już drugi rok z rzędu. "Ten pomysł okazał się być strzałem w dziesiątkę. W poprzednim roku zainteresowanie działkami pod budownictwo mieszkaniowe w naszym mieście było bardzo duże" - powiedziała prezydent Grażyna Dziedzic.

W tym roku najwięcej nieruchomości - 54 - przewidzianych jest do oddania w drodze przetargu w użytkowanie wieczyste w dzielnicy Kochłowice. 29 parcel położonych jest w dzielnicy Bielszowice, 4 - w Goduli, po 2 - w dzielnicach Nowy Bytom i Wirek, a 1 - w Bykowinie.

Działki mieszkaniowe będą oddawane w użytkowanie wieczyste osobom, które wystartują w zorganizowanych przez magistrat przetargach i zaoferują najwyższą cenę. Po spełnieniu określonych wymagań będą mogli kupić nieruchomości na własność z wysoką bonifikatą.

d4q1t22

Jak wyjaśniła naczelniczka Wydziału Gospodarki Nieruchomościami w rudzkim magistracie Iwona Frankowicz-Frank, główne warunki skorzystania z bonifikaty to wybudowanie budynku, zgłoszenie go do użytkowania i do opodatkowania oraz zamieszkanie w nim najpóźniej 3 lata od dnia zawarcia umowy ustanowienia prawa użytkowania wieczystego.

"Nabywca musi również zapłacić cenę nieruchomości jednorazowo do dnia zawarcia umowy sprzedaży, nie może posiadać zaległych zobowiązań finansowych względem miasta i nie korzystać z ulg w spłacie należności przypadających miastu" - dodała naczelniczka.

Program wspierania budownictwa jednorodzinnego był jedną ze sztandarowych obietnic wyborczych Grażyny Dziedzic, która jest prezydentem Rudy Śląskiej od 2010 r. Dziś podkreśla, że lokalne władze konsekwentnie stawiają na budownictwo jednorodzinne, co potwierdza rosnąca liczba wydawanych pozwoleń na budowę. W 2015 r. miasto oddało w użytkowanie wieczyste 27 nieruchomości pod budownictwo jednorodzinne.

Na obecny rok lokalne władze przygotowały również ofertę nieruchomości dla przedsiębiorców. Chodzi m.in. o dwie działki przy powstającej trasie N-S, która połączy autostradę A4 i Drogową Trasę Średnicową. Pierwsza z nich, o powierzchni 4,2 ha, przeznaczona jest pod handel wielkopowierzchniowy, logistykę i biura. Druga, o powierzchni 1,2 ha - pod produkcję, usługi i logistykę.

W 2015 r. w Rudzie Śląskiej na cele produkcyjne i usługowe zbyto 14 nieruchomości o łącznej powierzchni 8,1 ha. Dochód z tego tytułu wyniósł prawie 5 mln zł netto.

d4q1t22

Podziel się opinią

Share
d4q1t22
d4q1t22