Trwa ładowanie...

Ruszyła kampania dot. kart parkingowych dla niepełnosprawnych

Stowarzyszenie Przyjaciół Integracji rozpoczęło kampanię informacyjną dotyczącą nowych zasad przyznawania i wydawania kart parkingowych dla niepełnosprawnych. Decyzją parlamentu w połowie 2015 roku dotychczasowe karty utracą ważność.

Share
Ruszyła kampania dot. kart parkingowych dla niepełnosprawnych
Źródło: Fotolia, Fot: apops
d3xvrr6

Karta parkingowa to jedyny dokument uprawniający osoby z niepełnosprawnością do parkowania na tzw. kopertach. Jest wydawana osobie lub placówce związanej z niepełnosprawnymi. Można ją otrzymać tylko na podstawie orzeczeń wydawanych przez powiatowe lub miejskie zespoły do spraw zrzekania o niepełnosprawności.

Kampania "Uwalniamy koperty dla najbardziej potrzebujących!" potrwa do 15 grudnia. W tym czasie emitowane będą spoty w radiu i telewizji, publikowane reklamy prasowe, a na stacjach paliw i w dyskontach wywieszane plakaty z informacjami o nowych zasadach wydawania kart parkingowych. Stowarzyszenie będzie informowało o kampanii na swojej stronie internetowej, portalu www.niepelnosprawni.pl oraz na Facebooku i Twitterze.

d3xvrr6

W ramach kampanii uruchomiona została strona internetowa www.kartaparkingowa.pl. Znajdują się na niej informacje na temat zmian w przepisach, kogo dotyczy nowelizacja prawa, a także o tym, jak uzyskać nową kartę. Na stronie umieszczono również informacje o organach wydających karty parkingowe i opisano krok po kroku procedurę wymiany. Strona jest w pełni dostępna dla użytkowników z niepełnosprawnościami.

Stowarzyszenie wyjaśnia, że kampania jest potrzebna, bo wymiana kart dotyczy ok. 650 tys. osób (tyle ma w tej chwili karty parkingowe), a weryfikacja uprawnień do nich następuje w krótkim czasie, czyli do końca czerwca 2015 r. Początkowo nowe karty miały zacząć obowiązywać od 1 grudnia, ale Sejm wydłużył termin o 7 miesięcy w obawie, że wiele osób nie zdąży ich wyrobić, bo konieczne będzie uzyskanie przez nich nowych orzeczeń o niepełnosprawności, stawania na komisjach orzekających itp.

- Integracja postanowiła uporządkować informacje dotyczące tej kwestii, ponieważ już od kilku miesięcy jesteśmy dosłownie zalewani pytaniami na ten temat. Właśnie dzięki pytaniom docierającym do centrów integracji wiemy, które kwestie budzą najwięcej emocji, ale i rodzą największą ilość wątpliwości wśród samych zainteresowanych - wyjaśnił Piotr Pawłowski, prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji.

Do tej pory karty były wydawane bezterminowo, teraz nie dłużej niż na 5 lat - ma to ukrócić nadużycia. Zgodnie z przepisami uprawnionymi do otrzymania nowych, imiennych kart parkingowych są osoby o znacznym albo umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, mające znacznie ograniczone możliwości samodzielnego poruszania się. Placówki obsługujące osoby niepełnosprawne otrzymują karty parkingowe na okres trzech lat.

d3xvrr6

Wraz ze zmianami w wydawaniu kart parkingowych w Kodeksie wykroczeń pojawiło się nowe wykroczenie - posługiwanie się w sposób nieuprawniony kartą parkingową dla osób niepełnosprawnych, za co można dostać grzywnę do 2 tys. zł. Określona też jest minimalna liczba miejsc postojowych zagwarantowanych dla pojazdów osób niepełnosprawnych.

Według resortu infrastruktury obecnie w Polsce wydanych jest ponad 650 tys. kart parkingowych; wiele z nich używanych było w sposób nieuprawniony - często były podrabiane, korzystano z kart osób, które już zmarły lub wystawionych na członków rodzin mieszkających w innym rejonie kraju. Po nowelizacji w obiegu pozostanie 200-300 tys. kart.

Kampania "Uwalniamy koperty dla najbardziej potrzebujących!" jest finansowana ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych.

d3xvrr6

Podziel się opinią

Share
d3xvrr6
d3xvrr6