Ruszyły kontrole nowalijek. Popularne warzywo na celowniku
Pełną parą ruszyły kontrole nowalijek w polskich gospodarstwach. Tym razem na celowniku kontrolerów znalazła się krajowa sałata. Co i kiedy podlega takiej kontroli?
Kontrole nowalijek w polskich gospodarstwach rolnych są regularnie przeprowadzane przez Państwową Inspekcję Ochrony Roślin i Nasiennictwa (PIORiN), aby monitorować prawidłowe stosowanie środków ochrony roślin przez producentów - przypomina portal warzywa.pl.
Takie rutynowe kontrole polegają na pobieraniu próbek płodów rolnych w celu sprawdzenia obecności pozostałości stosowanych środków ochrony roślin.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Im większe ryzyko, tym większa musi być marża - Jarosław Szanajca - Dom Development w Biznes Klasie
W tym sezonie wegetacyjnym inspektorzy z WIORiN Kielce Oddział w Sandomierzu skoncentrowali się na krajowej sałacie. Pobrali próbkę z tunelu foliowego w celu oceny poziomu pozostałości stosowanych środków ochrony roślin.
Pobrane próbki zostały zaplombowane i opatrzone odpowiednimi etykietami w obecności właściciela uprawy, a następnie przekazane do właściwego laboratorium wraz z protokołem pobrania.
Głównym celem tych badań jest sprawdzenie, czy stosowane środki ochrony roślin są zgodne z zaleceniami producenta oraz czy nie stanowią zagrożenia.
Dzięki pobieraniu prób do badań na pozostałości środków ochrony roślin przez Inspektorów możliwe jest sprawdzenie czy środki ochrony roślin są prawidłowo stosowane - poinformowała PIORiN w ostatnich dniach kwietnia 2024 roku.
Wyjaśnia, że prawidłowo w tym wypadku oznacza zgodnie z przeznaczeniem, zgodnie z etykietą stosowanych środków ochrony roślin oraz w sposób, który nie zagraża zdrowiu ludzi, zwierząt oraz nie wpływa negatywnie na środowisko.
Podkreśla, że działania mają też przeciwdziałać zniesieniu środków ochrony roślin na obszary i obiekty niebędące celem zabiegu.
Kto może się spodziewać kontroli? Może ona spotkać w zasadzie każdego rolnika. Inspektor z PIORiN, będzie sprawdzał czy gospodarz wywiązuję się z przestrzegania przepisów w zakresie kupowania, przechowywania i stosowania środków ochrony roślin, a także ewidencji zabiegów ochrony roślin i dbałości o sprzęt - przypomina serwis topagrar.pl.
Jeśli rolnik nie wywiąże się z obowiązków, może grozić mu mandat. Jego wysokość jest ustalana indywidualnie w zależności od liczby nieprawidłowości lub uchybień wykrytych i udowodnionych podczas takiej kontroli - przypomina serwis.