Trwa ładowanie...
d34r8w4

Rybnik/ Ruszył program pomocy w wychodzeniu z długów czynszowych

Zakład Gospodarki Mieszkaniowej (ZGM) w Rybniku, któremu lokatorzy winni są ponad 27,6 mln zł z tytułu niezapłaconego czynszu, uruchomił program pomocy w wychodzeniu z długów czynszowych wobec gminy. Ma on pomóc najemcom w rozwiązaniu problemu zadłużenia.

Share
d34r8w4

Pomysłodawcy programu przekonują, że jego celem jest nie tylko ściągnięcie zaległych czynszów, ale również udzielenie faktycznego wsparcia lokatorom, którzy popadli w długi, poprzez dostosowanie sposobów spłaty do ich możliwości - bez egzekucji komorniczych czy eksmisji.

Aby skutecznie zmierzyć się z problemem, w ZGM powołano Dział Wsparcia Najemcy, którego pracownicy prowadzą mediacje z dłużnikami, wypracowując najlepsze rozwiązania.

"Lokator może skorzystać z jednej propozycji pomocy lub z kilku rozwiązań jednocześnie, np. odpracowania zadłużenia w formie świadczenia rzeczowego, rozłożenia na raty, zamiany mieszkania na inne z niższym czynszem, odroczenia spłaty lub z obniżki czynszu czy dodatku mieszkaniowego, który można uzyskać w Ośrodku Pomocy Społecznej" - tłumaczy dyrektor rybnickiego ZGM Danuta Kolasińska.

Łączna wartość zadłużenia rybnickich najemców przekracza 27,6 mln zł. Długi ma ok. 2 tys. lokatorów; rekordzista winien jest gminie ok. 150 tys. zł. Wszystkim zadłużonym ZGM proponuje możliwość zawarcia ugody, w ramach której dług może być rozłożony nawet na 36 rat, których wysokość jest dostosowana do możliwości finansowych dłużnika.

d34r8w4

Dla osób, które w żaden sposób nie mogą spłacać długu, rybnicki ZGM zaproponował nowatorski program odpracowania zaległości. Osoba odpracowująca zadłużenie powinna wykonywać prace wycenione na 10 zł za godzinę minimum trzy razy w tygodniu po sześć godzin. Grafik prac jest elastyczny i dopasowany do sytuacji dłużnika. Mogą to być prace porządkowe, malowanie i drobne prace konserwatorskie, a zimą odśnieżanie czy posypywanie chodników. Można też np. myć okna i sprzątać.

"Program pomocy w wychodzeniu z długów czynszowych jest dużą pomocą i wsparciem, z którego pod pewnymi warunkami może skorzystać prawie każdy lokator. Jedynym warunkiem jest zawsze regularna wpłata czynszu bieżącego i regularna wpłata ustalonych rat zadłużenia czy regularność w odpracowywaniu zadłużenia i solidne wykonywanie czynności zleconych" - powiedziała dyrektor.

Wszystkim tym najemcom, którzy nie będą zainteresowani spłatą w ratach lub odpracowaniem długu, ZGM proponuje złożenie deklaracji zamiany zajmowanego mieszkania na mniejsze i tańsze w utrzymaniu. Prowadzony przez ZGM "bank zamian" ma zapewnić daleko idącą pomoc w znalezieniu partnera do zamiany, z uwzględnieniem możliwości spłaty długu.

W ramach programu, najemcy o niskich dochodach mogą liczyć na propozycję obniżki czynszu, a dla lokatorów z przejściowymi problemami w spłacie czynszu przewidziano możliwość odroczenia spłaty zadłużenia. Dział Wsparcia Najemcy ma też doradzać jak złożyć wniosek do Ośrodka Pomocy Społecznej o dodatek mieszkaniowy lub dodatek na media.

d34r8w4

Przedstawiciele rybnickiego ZGM, który dysponuje ponad 4,8 tys. mieszkaniami, mają nadzieję, że stworzony przez nich program pomoże w skutecznym rozwiązaniu problemu zadłużenia najemców gminnych mieszkań. Podkreślają, że podobne problemy ma wiele miast w Polsce, a system wprowadzonych przed laty dodatków mieszkaniowych wypłacanych przez gminy osobom niezamożnym nie wystarcza, by skutecznie rozwiązań problem zadłużenia.

d34r8w4

Podziel się opinią

Share
d34r8w4
d34r8w4